یک تاجر به اتهام تلاش برای وارد کردن یک بسته حاوی اورانیوم به بریتانیا بازداشت شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۶

یک تاجر حدودا ۶۰ ساله به اتهام تلاش برای وارد کردن یک بسته حاوی اورانیوم به بریتانیا و به ظن تروریسم بازداشت شد.

این شهروند بریتانیایی پس از آن بازداشت شد که پلیس این کشور در یک بسته ارسالی به کسب و کاری ایرانی در لندن مقادیری اورانیوم کشف کرده بود.

به گفته پلیس، این مرد روز شنبه به ظن یک جنایت تروریستی دستگیر و سپس به قید وثیقه آزاد شد. ریچارد اسمیت، رییس فرماندهی مبارزه با تروریسم پلیس لندن گفت که با وجود این بازداشت، به نظر نمی رسد هیچ‌گونه تهدید مستقیمی برای مردم وجود داشته باشد.
نیروهای بریتانیایی در نشانی مرتبط با این فرد حضور یافتند و سپس او را به یک کلانتری در شمال غرب کشور منتقل کردند و پس از انجام تحقیقات تا ماه آوریل او را آزاد کردند.

در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، پلیس مبارزه با تروریسم گفت که کشف اورانیوم درون بسته‌ای در فرودگاه هیترو در ٢٩ دسامبر «به وضوح نگران کننده» است، اما هیچ ماده‌ای در خانه فرد دستگیر شده پیدا نشده است که بتواند تهدیدی برای مردم محسوب شود.

در این بیانیه آمده: «اولویت ما از زمان شروع تحقیقات ما این بوده است که اطمینان حاصل کنیم هیچ تهدید مستقیمی برای مردم وجود ندارد. به این منظور، ما در حال پیگیری هر سرنخ احتمالی در تحقیقات هستیم که منجر شد این بازداشت را انجام دهیم.»

پلیس لندن روز چهارشنبه ٢١ دی‌ماه اعلام کرد پس از کشف یک بسته حاوی اورانیوم که در ۲۹ دسامبر از بار یک هواپیمای تجاری در فرودگاه هیترو لندن پیدا کرده، به تحقیقات در این مورد ادامه می‌دهد. بر اساس گزارش‌ها، این بسته از پاکستان با یک پرواز عمانی برای یک کسب‌وکار ایرانی در بریتانیا ارسال شده است.

نیروهای امنیتی بریتانیا تحت عنوان عملیات ضد تروریستی در حال تحقیق درباره این بسته حاوی اورانیوم هستند.

نشریه دیلی میرور به نقل از یک مقام اطلاعاتی پیشین غربی گزارش داد کشف این بسته حاوی اورانیوم می‌تواند به تلاش رژیم ایران در ایجاد هراس میان ایرانیان خارج از کشور مرتبط باشد.

این مقام پیشین غربی گفت: «در کنار سایر احتمال‌ها، جمهوری اسلامی ممکن است در حال سنجیدن نقاط ضعف سیستم امنیتی بریتانیا باشد تا در یک عملیات مهم‌تر از این ضعف‌ها استفاده کند.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید