ادامه حمایت جهانی از خیزش انقلابی ایرانیان و تقاضاها برای توقف اعدام‌ها و اعترافات اجباری

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

با ادامه حمایت‌های جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران، مقامات کشورهای مختلف ضمن محکوم کردن اعدام معترضان، بر لزوم توقف فوری اعدام‌ها و اعترافات اجباری تاکید کردند. در همین حال، ایرانیان نقاط مختلف جهان نیز در حمایت از معترضان ایران به کنشگری گسترده خود ادامه می‌دهند.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری خود گفت: «اقدامات حکومت ایران در بازداشت خودسرانه و غیرمنصفانه شهروندان، گرفتن اعترافات اجباری و اعدام با انگیزه‌های سیاسی، کاملا غیرقابل پذیرش هستند و باید پایان یابد.»

باب بلکمن، عضو پارلمان بریتانیا، با بازنشر سخنرانی‌اش در جلسه مجلس عوام این کشور نوشت: «رهبران رژیم ایران باید محاکمه شوند و باید از چرخه جنایت و ترور رهبران این رژیم جلوگیری شود.»

از سوی دیگر، تسا گانزرر، نماینده پارلمان آلمان، با اشاره به پذیرش کفالت سیاسی رها آجودانی، زن ترنس و فعال حقوق بشر که در جریان اعتراضات بازداشت شده، بر انجام نهایت تلاش برای حمایت از او تاکید کرد. گانزرر گفت: «اقدامات مقام‌های ایران علیه مردم کشور خودشان باید متوقف شود.»

نازنین بنیادی نیز در توییتی نوشت: «مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهشامی، سه معترض زندانی، بر پایه اتهامات ساختگی حکم اعدام گرفته‌اند. در حالی که مجید کاظمی به سلول انفرادی منتقل شده، از وضعیت سعید و صالح اطلاعی در دست نیست.»

مجید کاظمی، جوان معترض محکوم به اعدام، در پیامی صوتی از زندان که به دست ایران اینترنشنال رسیده، گفت او را تحت شکنجه وادار کرده‌اند تا علیه خود شهادت دروغ بدهد.

آنجلینا جولی با انتشار ویدیوی مادر محمد قبادلو مقابل زندان رجایی‌شهر نوشت: «به عنوان مادر فرزندانی هم‌سن محمد، حتی نمی‌توانم عمق فقدان و رنج مادران جوانانی را که از آغاز اعتراضات زن، زندگی، آزادی کشته، مجروح یا زندانی شده‌اند، تصور کنم. مادران - ما صدای شما را می‌شنویم. ما عزیزان شجاع شما را که جان خود را برای دیگران و برای ایران به خطر می‌اندازند فراموش نخواهیم کرد.»

در همین حال، کنشگری گسترده ایرانیان خارج کشور نیز در حمایت از خیزش انقلابی ادامه دارد. گروهی از ایرانیان ساکن تورنتو، با تجمع مقابل دفتر کریستیا فریلند، معاون نخست وزیر کانادا، از دولت این کشور خواستند سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی گذاشته و علیه ناقضان حقوق بشر در ایران تحریمهای هدفمند اعمال کند.

جمعی از ایرانیان و کنشگران کانادا در شهر ونکوور نیز با حضور در دفتر جاناتان ویلکینسون، نماینده نورت ونکوور در پارلمان کانادا، خواستار محکومیت اعدام‌ معترضان در ایران و قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی شدند.

خبرها
تیتر اول
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید