نوئل لو گرائت

توهین به زیدان و اتهامات جنسی؛ رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه برکنار شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

فدراسیون #فوتبال فرانسه اعلام کرد، نوئل لوگرائت، رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه (FFF) را برکنار کرده و فیلیپ دیالو به عنوان سرپرست موقت انتخاب شد. لوگرائت ۸۱ ساله به #آزار_جنسی متهم شده است، هرچند او آن را رد کرده است.

لوگرائت در سال ۲۰۱۱ رییس فدراسیون فوتبال فرانسه شد و دوره فعلی او تا سال ۲۰۲۴ ادامه داشت. اتهامات جنسی، تنها حاشیه اخیر رییس فدراسیون فوتبال فرانسه نیست، او چند روز پیش اظهارات تندی علیه زین‌الدین زیدان داشت.

لوگرائت گفته بود که اگر زیدان برای سرمربی‌گری تیم ملی فرانسه به او زنگ هم بزند، جوابش را نخواهد داد: «اگر زیدان به من زنگ هم می‌زد، من حاضر نبودم گوشی را بردارم و با او حتی تلفنی حرف بزنم. به او چه باید می‌گفتم؟ سلام آقا، نگران نباشید، دنبال باشگاه دیگری باشید، چون من با دیدیه بستم؟ از رسانه‌ها می‌خواهم برنامه‌ای برایش بسازند تا زیدان باشگاهی و تیمی را پیدا کند. مثلا برزیل می‌تواند برایش خوب باشد. او می‌تواند به هرکجا که بخواهد برود. من هم تعجب نمی‌کنم. هر کاری که بخواهد بکند، به من ربطی ندارد.»

سخنان جنجالی نوئل لو گرائت علیه زیدان چنان موجی از خشم را علیه رئیس ۸۱ ساله فدراسیون فوتبال فرانسه و شهردار سوسیالیست سابق گنگامپ برانگیخت. او مجبور به عذرخواهی رسمی شد، اما همچنان در معرض انتقاد‌های تندی قرار گرفت.

به عنوان مثال کیلیان ام باپه گفت: «زیدان خود فرانسه است. نباید اینگونه به چنین اسطوره‌ای بی‌احترامی کرد.»

نوئل لو گرائت درباره این اتفاقات به فرانس‌پرس گفت: «من نباید با RMC مصاحبه می‌کردم زیرا آنها به دنبال جنجال‌سازی از طریق دوگانه دیدیه دشان و زین‌الدین زیدان برای قراردادن این دو نماد فوتبال فرانسه رو در روی دیگر هستند. اعتراف می کنم که اظهارات ناشیانه‌ای داشته ام که باعث سوء تفاهم شده است.»

پیامک‌های جنسی به یک ایجنت زن فوتبال

از سوی دیگر نوئل لو گرائت تنها چند ساعت پیش از برپایی نشستی مهم در وزارت ورزش فرانسه برای پاسخگویی به انتقاد‌های مطرح شده در خصوص سخنان جنجالی و انتقادآمیز خود علیه کاپیتان سابق تیم ملی کشورش تحت اتهام آزار جنسی هم قرار گرفت.

فشار‌ها علیه نوئل لو گرائت روز سه‌شنبه پس از رسانه‌ای شدن شهادت یک مدیر برنامه زن فعال در فوتبال فرانسه درباره آزارهای جنسی رئیس فدراسیون بیشتر شد تا او جدا از رفتار و سخنان جنجالی‌اش با اسطوره فوتبال فرانسه، پاسخگوی اتهام‌ها تازه نیز باشد.

سونیا سوئید، ایجنت زن بازیکنان فوتبال آشکارا اتهام‌هایی را در خصوص آزار جنسی علیه نوئل لو گرائت مطرح کرد. او گفته که نوئل لو گرائت بارها برای او پیام‌های متنی و صوتی فرستاده و وی را به شام در منزلش دعوت کرده است.

این ایجنت زن همچنین گفته است در جریان یک ملاقات کاری در حالی که سعی داشته حمایت رئیس فدراسیون را برای ارتقا فوتبال زنان جلب کند خیلی واضح در آپارتمانش به او گفته است که «اگر می‌خواهم او به من کمک کند، باید به ارتباط جنسی تن بدهم.»

وی سپس یادآور شده که در تعاملات حرفه‌ای قبلی خود با رئیس فدراسیون فرانسه متوجه شده است که آقای لوگرائت تنها به اندام‌های جنسی او علاقمند است.

در پی افشاگری‌های این سونیا سویید، وزیر ورزش فرانسه در پیامی توییتری به وی بابت این «شهادت شجاعانه» تبریک گفت.

به گزارش رویترز؛ در نهایت کمیته اجرایی فدارسیون فوتبال فرانسه در جلسه اضطراری چهارشنبه خود رأی به کنار گذاشتن «نوئل لوگرائت» از سمت ریاست این فدراسیون داد. در این جلسه «فلیپه دیالو» معاون لوگرائت به عنوان رئیس موقت فدارسیون فوتبال فرانسه انتخاب شد.

البته گفته شده برکناری لوگرائت تا زمان انتشار گزارش جمع‌بندی وزارت ورزش فرانسه درباره عملکرد او خواهد بود اما به‌نظر نمی‌رسد گزارش وزارت نیز چیزی را تغییر دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید