کاخ سفید: جمهوری اسلامی احتمالا در جنایات جنگی در اوکراین «سهیم» است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

یک مقام بلندپایه دولت جو بایدن اعلام کرد فروش پهپادهای مرگ‌بار ایران به روسیه برای استفاده در تهاجم مداوم این کشور به اوکراین به این معنی است که جمهوری اسلامی ممکن است «در جنایات جنگی گسترده مشارکت داشته باشد».

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، این اتهام علیه جمهوری اسلامی را در گفت‌وگو با خبرنگارانی مطرح کرد که رییس‌جمهوری آمریکا را در سفر به مکزیک همراهی می‌کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که این اتهام هر چند نشانه تغییر سیاست نیست اما از تندترین اظهارات مقام‌های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی از زمان آغاز ارسال سلاح ساخت ایران به روسیه برای حمایت از جنگ تقریبا یک ساله مسکو در اوکراین به شمار می‌رود.

آسوشیتدپرس اضافه کرد آمریکا و اروپا به دنبال طرد روسیه و جمهوری اسلامی در دادگاه افکار عمومی هستند زیرا آنها با چالش‌هایی در زمینه توقف فیزیکی انتقال تسلیحاتی که روسیه به طور فزاینده‌ای به آن متکی است، مواجه‌اند.

سالیوان گفت که ایران انتخاب کرده است «در مسیری برود که در آن از سلاح‌هایش برای کشتن غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌شود».

او گفت جمهوری اسلامی سعی می‌کند شهرهای اوکراین را «در سردی و تاریکی فرو ببرد، که از دیدگاه ما، ایران را در مکانی قرار می‌دهد که به طور بالقوه می‌تواند مشارکت در جنایات جنگی گسترده باشد».

سالیوان به تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه ایران که پس از افشای فروش تسلیحات ایران به روسیه در سال گذشته از سوی ایالات متحده اعمال شد، به عنوان نمونه‌ای از چگونگی تلاش واشینگتن برای «مشکل‌تر کردن این مبادلات» اشاره کرد.

او در عین حال اذعان کرد: «روشی که آنان به صورت فیزیکی انجام می‌دهند، ممنوعیت فیزیکی [انتقال سلاح از ایران به روسیه] را به یک چالش تبدیل می‌کند.»

اما ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز دوشنبه گفت که ایالات متحده در حال حاضر در ارائه پول، تخصص و سایر حمایت‌های لجستیکی به بازرسان اوکراینی و بین‌المللی برای بررسی اتهامات جنایات جنگی در اوکراین مشارکت دارد.

او گفت که این تحقیقات می‌تواند فراتر از اقدامات روسیه باشد.

آقای پرایس به خبرنگاران گفت: «اگر در طول این کار در موقعیتی باشیم که تشخیص دهیم دولت ایران به‌ عنوان یک کل یا مقامات ارشد ایرانی در جنایات جنگی شریک یا مسوول هستند، تلاش خواهیم کرد تا آنها را نیز مورد بازخواست قرار دهیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
خبر
چشم‌انداز
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.