تلاش جمهوری‌خواهان در چهارمین روز پیاپی برای انتخاب رییس مجلس نمایندگان آمریکا

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت را در این مجلس در دست دارند، در روز جمعه ۱۶ دی برای چهارمین روز پیاپی تلاش خواهند کرد تا رییس جدید مجلس نمایندگان را انتخاب کنند.

کوین مک‌کارتی، نامزد اصلی جمهوری‌خواهان برای ریاست مجلس، روز پنج‌شنبه ۱۵ دی پس از سه روز مذاکره و ۱۱ دور برگزاری انتخابات، نتوانست پیروز شود.

انتخابات برای تعیین رییس جدید مجلس نمایندگان آمریکا قرار است روز جمعه از سر گرفته شود و مک‌کارتی که تاکنون ۲۰۱ رای به دست آورده، باید برای پیروزی به حد نصاب ۲۱۸ رای برسد.

مجلس نمایندگان بدون انتخاب رییس رسمیت نخواهد داشت و نمایندگان مجلس نمی‌توانند سوگند یاد کنند و لایحه‌ای را به رای بگذارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چنین ناکامی‌ای در انتخاب رییس مجلس نمایندگان آمریکا طی بیش از ۱۶۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

رییس مجلس نمایندگان آمریکا سومین چهره سیاسی کشور، پس از رییس‌جمهوری و معاون اوست.

کوین‌ مک‌کارتی که از اعضای اصلی حزب جمهوری خواهان است، در حال حاضر رقیب معتبری برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا ندارد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری دموکرات، روز چهارشنبه ۱۴ دی از وضعیت کنونی انتقاد کرد و گفت که «بقیه جهان» از نزدیک آشفتگی در کنگره را دنبال می‌کنند.

مجلس نمایندگان اما تا زمان انتخاب رییس مجلس به رای‌گیری ادامه خواهد داد. این در حالی است که گاهی انتخاب رییس تنها چند ساعت طول کشیده و گاهی هم مانند سال ۱۸۵۶، رییس مجلس نمایندگان پس از دو ماه و ۱۳۳ نوبت رای‌گیری انتخاب شده است.

روز جمعه همچنین دومین سالگرد حمله طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره است و قرار است جو بایدن در مراسمی با اعطای مدال و نشان‌های افتخار به ماموران پلیسی که در جریان آن حمله از نمایندگان کنگره محافظت کردند، از آنان قدردانی کند.

۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید