نخست وزیر کانادا: در کنار خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی خواهیم ماند

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۷

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در سومین سالگرد سرنگونی پرواز اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، به همراه وزیر خارجه و سایر مقامات این کشور با خانواده‌های کشته‌شدگان دیدار کرد و بر عزم کانادا بر اجرای عدالت و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با این پرونده تاکید کرد.

ترودو پس از این دیدار در توییتی گفت: «هیچ چیز نمی‌تواند درد از دست دادن این عزیزان را از بین ببرد، اما دولت کانادا همچنان برای عدالت و پاسخگویی در کنار خانواده‌ها خواهد بود.»

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، نیز با اشاره به این دیدار تاکید کرد: «تا خانواده‌ها به عدالتی که استحقاقش را دارند نرسند، از پای نمی‌نشینیم.»

وزیر خارجه کانادا گفت در این دیدار آخرین اقدامات دولت کانادا برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با سرنگون کردن پرواز اوکراینی، به اطلاع خانواده‌های قربانیان رسید.

از سوی دیگر، علی احساسی، نماینده پارلمان کانادا، در مصاحبه با سی‌بی‌سی از دولت کانادا خواست محدودیت‌های مسافرتی شدیدی علیه فرهاد پرورش، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان بین‌المللی هوانوردی، ایکائو، اعمال کند.

علی احساسی خاطرنشان کرد: وکلای دولت کانادا در حال بررسی گزارش‌ها درباره ارتباط نماینده جمهوری اسلامی در ایکائو با نیروی قدس سپاه هستند.

سروزیر استان آلبرتا کانادا نیز با صدور بیانیه‌ای از مردم این کشور خواست در راهپیمایی و تجمع روز یک‌شنبه در سومین سالگرد سرنگونی پرواز اوکراینی شرکت کنند.

در آستانه سومین سالگرد شلیک عمدی موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پرواز پی‌اس‌۷۵۲، انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان این هواپیمای مسافربری در روزهای گذشته خواستار پیوستن مردم در سراسر دنیا به تجمعاتی شدند که به این مناسبت برگزار می‌شود.

این انجمن در توییتر نوشت: «عدالت پیروز می‌شود. در سومین سالگرد جنایت سرنگون کردن پرواز پی‌اس‌۷۵۲ و در همراهی با انقلاب ایران، روز هشتم ژانویه (۱۸ دی‌ماه) به تجمعات در سراسر دنیا بپیوندید.»

تاکنون تجمع در ده‌ها کشور جهان هماهنگ شده است؛ از جمله در سوئیس، همچنین در شهرهای کلن، مونیخ، بن، اشتوتگارت، نورنبرگ و ... در آلمان، در مجارستان، چندین شهر کانادا مانند اتاوا و تورنتو، اتریش، نیوزیلند، فنلاند، ایتالیا، ژاپن، هلند، استونی، چندین شهر استرالیا مانند ملبورن و سیدنی، چندین شهر سوئد، نروژ، جمهوری چک، اسپانیا، فرانسه، لوکزامبورگ، انگلیس، پرتغال، بلژیک و ....

در ده‌ها شهر ایالات متحده مانند لاس‌وگاس، لس‌آنجلس، نیویورک، فیلادلفیا، سیاتل، سن فرانسیسکو، واشینگتن، اورلاندو، نشویل، مینیاپولیس، سن‌دیه‌گو، شارلوت، آن آربر، تالاهاسیو و ... نیز قرار است تجمعاتی در روز یک‌شنبه شکل بگیرد.

در داخل ایران نیز شهروندان و گروه‌های مدنی با انتشار فراخوان، خواستار مشارکت گسترده اصناف در اعتصاب‌ها و حضور شهروندان در تظاهرات خیابانی روز یک‌شنبه ۱۸ دی شدند.

پرواز پی‌اس۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۱۳۹۸، دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید