افزایش فشارهای جهانی بر جمهوری اسلامی با هدف محافظت از جان معترضان در ایران

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

حمایت‌های جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران و فشارهای جهانی برای محافظت از جان معترضان در ایران همچنان در حال گسترش است و ایرانیان خارج از کشور نیز به تجمعات حمایتی خود ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، حمایت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از طرح‌ دو حزب موسوم به «قانون مهسا» برای تشدید تحریم‌های سران جمهوری اسلامی و نیز طرح دیگر این مجلس برای جلوگیری از مهاجرت خانواده مقامات حکومت ایران به آمریکا، رو به افزایش است.

از سوی دیگر، هدی فرای، پرسابقه‌ترین نماینده زن پارلمان کانادا، در توییتی خواستار حمایت از زهرا حسنی، روانشناس بازداشتی در ایران شد.

هدی فرای گفت: «در ایران مبارزه برای حقوق زنان ادامه دارد. معترضان زندانی شده و تحت فشار هستند. نمایندگان پارلمان‌ها در کشورهای مختلف جهان با پذیرش کفالت سیاسی بازداشت‌شدگان در حال افزایش آگاهی درباره وضعیت ایران هستند.»

در همین حال، دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، کفالت سیاسی سالار مدانلو، زندانی ۲۳ ساله در ساری، را پذیرفت و در توییتر نوشت: «صدای او باشیم و اجازه ندهیم در سکوت هر کاری که می‌خواهند بکنند.»

سالار مدانلو جویباری روز ۸ آذر با هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد.

حمایت‌های هنرمندان سرشناس جهان نیز از خیزش انقلابی مردم ادامه دارد. پائولا اسلیتر، مجسمه‌ساز سرشناس آمریکایی که پیشتر تندیس‌های نمادین ندا آقاسلطان و سهراب اعرابی را ساخته بود، به تازگی سردیس برنزی از مهسا امینی به نام «فرشته آزادی» را ساخته است.

از سوی دیگر، تجمعات ایرانیان نقاط مختلف جهان نیز در همبستگی با معترضان ایران ادامه دارد. ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد پنجشنبه پنجم ژانویه در ملبورن استرالیا، ایرانیان معترض تجمع کرده و خواستار بسته شدن سفارت جمهوری اسلامی و قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی شدند.

در همین حال، تلاش‌های فنی برای کمک به ادامه ارتباطات مردم ایران با جهان خارج نیز در جریان است. در پی محدودیت‌های شدید اینترنتی در ایران، واتس‌اپ روز پنج‌شنبه در حساب توییتری خود برای کاربران ایرانی به زبان فارسی چگونگی دسترسی و راه‌اندازی پروکسی را به اشتراک گذاشت.

واتس‌اپ در حساب توییتری خود به فارسی نوشت: «اگر واتس‌اپ در کشورتان مسدود شود، می‌توانید با پروکسی ارتباطتان را حفظ کنید و پیام‌های شخصی‌تان همچنان از طریق رمزگذاری سراسری محافظت می‌شود.»

با وجود حمایت‌های جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران و علی‌رغم تقاضاهای گسترده برای منزوی کردن جمهوری اسلامی، تعامل دولت‌های غربی با نهادهای نزدیک به حکومت ایران همچنان ادامه دارد.

نوربرت روتگن، نماینده پارلمان آلمان، از تمدید قرارداد وزارت خارجه این کشور با موسسه «کارپو» به مدیریت عدنان طباطبایی به ارزش ۹۰۰ هزار یورو جهت دریافت مشاوره برای دو‌سال دیگر خبر داد.

عدنان طباطبایی، فرزند صادق طباطبایی ،از خانواده سران حکومت است و از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، عملکرد موسسه او و محتوای مشاوره‌هایی که به دولت آلمان ارائه کرده، با انتقادهای تندی از سوی کنشگران همراه بوده است.

عدنان طباطبایی طرفدار عادی‌سازی روابط غرب با جمهوری اسلامی و احیای برجام است.

پیش‌تر نشریه آلمانی بیلد نیز در گزارشی هشدار داده بود وزارت خارجه آلمان با وجود خیزش انقلابی مردم ایران، همچنان از موسسه کارپو مشاوره می‌گیرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
روزنامه‌های مشروطه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید