انتقاد سازمان جهانی بهداشت از چین به دلیل ارائه آمار غیرواقعی از کرونا

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

هم‌زمان با اعمال محدودیت کشورهای اروپایی برای مسافران چین، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد این کشور تعداد افراد فوت شده به دلیل کرونا را کمتر از میزان واقعی اعلام می‌کند. با این حال پکن واکنش‌های خارجی درباره افزایش مبتلایان و فوت‌شدگان کرونا در چین را «سیاسی‌کاری» خواند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد کرونای مشاهده شده در چین همان سویه‌های موجود در دیگر کشورها از جمله اروپا و آمریکاست و سویه جدیدی در این کشور دیده نشده است.

اما در شرایطی که گزارش‌های غیر‌رسمی حاکی از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چین است، تدروس آدهانوم، رییس و ماریا ون کرخوف، سرپرست امور فنی سازمان جهانی بهداشت از این کشور خواستند اطلاعات بیشتری درباره وضعیت مبتلایان و قربانیان این ویروس ارائه کند.

نگرانی‌ها درباره پنهان‌کاری دولت چین در مورد آمار واقعی قربانیان کرونا رو به افزایش است و برخی رسانه‌ها به این موضوع پرداخته‌اند. از جمله فایننشال تایمز که به تازگی گزارش افشا شده‌ای را از کمیته ملی بهداشت چین منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، تنها در یک روز، پاسخ تست کرونای حدود ۳۷ میلیون نفر از مردم این کشور مثبت بوده است؛ در حالی‌ که دولت چین تعداد مبتلایان را در روزهای مورد اشاره این گزارش بین ۴۰ تا ۶۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

همچنین با این که گزارش‌های غیر رسمی حاکی از جان باختن روزانه بیش از پنج هزار فرد مبتلا به کرونا در این کشور است، دولت تعداد جان‌باختگان را تنها حدود ۲۰ نفر در روز اعلام می‌کند.

سیاستمداران برخی کشورها در روزهای گذشته به افزایش آمار مبتلایان کرونا در چین واکنش نشان داده‌اند. از جمله فرانسوا براون، وزیر بهداشت فرانسه که وضعیت کرونا در چین را «نگران‌کننده» خواند.

از سوی دیگر پس از افزایش شیوع کرونا در چین، برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا محدودیت‌هایی جدید را برای ورود مسافران این کشور اعمال کردند. از جمله آلمان که تست کرونا را برای مسافرانی که از چین وارد این کشور می‌شوند، اجباری کرده است.

برخی کشورهای دیگر از جمله آمریکا، هند و استرالیا هم از اعمال محدودیت‌های جدید برای مسافران چینی خبر داده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

بررسی بازارها
جهان‌نما
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید