ند پرایس: در حال اتخاذ یک رویکرد هماهنگ برای اختلال در ارسال پهپاد از ایران به روسیه هستیم

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از همکاری این کشور با اسرائیل برای مختل کردن شبکه اشاعه پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی خبر داد و گفت واشینگتن در حال اتخاذ رویکردی هماهنگ برای ایجاد اخلال در ارسال پهپادهای ساخت ایران به روسیه و همچنین سایر گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی است.

ند پرایس در نشست خبری هفتگی خود در این باره اضافه کرد که موضوع پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی در گفت‌وگوهای مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی پیش از آغاز سال جدید میلادی مطرح شده است.

او تاکید کرد: «ما به دنبال هماهنگ کردن رویکرد خود با کشورها، متحدان و شرکای خود در سراسر جهان هستیم.»

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، این کشور افراد و نهادهای ایرانی را در این زمینه مشخص کرده است.

پرایس درباره این که چرا روسیه در روزهای اخیر حملات پهپادی خود به اوکراین را افزایش داده نیز گفت: «باید این سوال را از روسیه بپرسید. آنچه برای همه روشن است این است که اهداف جنگی پوتین شکست خورده است. آنان از همان روزهای اولیه این جنگ شکست خورده‌اند.»

او در ادامه گفت: «پیشرفت‌هایی که شریکان اوکراینی ما در ماه‌های اخیر و هفته‌های اخیر انجام داده‌اند، بار دیگر نارسایی‌هایی را که از سوی فدراسیون روسیه دیده‌ایم، مورد توجه قرار داده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود: «خواه این یک مورد بربریت و کینه‌توزی خالص باشد یا چیز دیگر، من در موقعیتی نیستم که آن را توصیف کنم.»

او گفت: «اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که روس‌ها به طور فزاینده‌ای به زیرساخت‌های حیاتی، به اهداف انرژی، به اهداف غیرنظامی روی می‌آورند و این برای ما بوی توحش، استیصال و در نهایت یک استراتژی شکست‌خورده می‌دهد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در نشست خبری روز سه‌شنبه درباره احتمال یافتن راه‌حل مسالمت‌آمیز برای جنگ اوکراین در سال جدید میلادی گفت: «این واقعا یک سوال برای ما نیست.»

او افزود: «حتی ممکن است برای اوکراین سوالی نباشد. این یک پرسش برای روسیه است زیرا در نهایت این روسیه است که باید در مورد پایان دادن به جنگی که خودش آغاز کرده است، تصمیم بگیرد.»

دو روز پیش، فرمانداری منطقه کی‌یف اعلام کرد که روس‌ها با پهپادهای شاهد ساخت ایران، شبانه تاسیسات زیرساختی مهم را هدف قرار دادند.

هم‌زمان با ادامه بمباران مداوم روسیه تا روز دوم سال ۲۰۲۳، امواج پهپادهای روسیه زیرساخت‌های کلیدی را در پایتخت اوکراین و مناطق اطراف آن هدف قرار دادند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، روز یک‌شنبه گفت در شب اول سال نیروهای اوکراینی ۴۵ پهپاد شاهد سرنگون کردند.

او درباره روس‌ها گفت: «پهپاد، موشک‌ و هیچ چیز دیگری به آنها کمک نمی‌کند چون ما متحد هستیم اما اتحاد آنان فقط از روی ترس است.»

در حالی که پدافند هوایی اوکراین موشک‌ها و پهپادها را در نخستین ساعات سال نو میلادی در آسمان منفجر می‌کرد، مردم از بالکن‌ها تشویق می‌کردند و فریاد «زنده باد اوکراین، زنده باد قهرمانان» سر می‌دادند.

اوکراین به کمک حمایت نظامی غرب با تجاوز روسیه مقابله کرده و در هفته‌های اخیر توانسته نیروهای روس را از بیش از نیمی از زمین‌هایی که تصرف کرده بودند بیرون براند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
دنیای چین - فصل دوم
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها