حکم محمدمهدی کرمی تایید شد؛ جمهوری اسلامی یک ورزشکار دیگر را اعدام می‌کند؟

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

درحالی که منابع خبری از نقض حکم حمید قره‌حسنلو و دو متهم دیگر خبر می‌دهند، اما به موازات خبر می‌رسد حکم اعدام دو متهم دیگر پرونده روح‌الله عجمیان تایید شده است؛ محمدمهدی کرمی و محمد حسینی.

محمدمهدی کرمی یکی از ۵ نفری است که از آغاز دادگاه‌های فرمایشی کشته‌شدن یک بسیجی در روز چهلم «حدیث نجفی» در کرج، به اعدام محکوم شده است. در این پرونده پانزده متهم وجود دارد که اغلب‌شان در معرض حکم اعدام هستند، از جمله سه نوجوان زیر ۱۸ سال.

در اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی، تاکنون دو نفر اعدام شده‌اند؛ «محسن شکاری» و «مجیدرضا رهنورد» که هر دو هم ورزشکار بودند.

محمد مهدی کرمی هم سابقه قهرمانی کاراته ایران را دارد. «کلمانتین اوتان»، نماینده پارلمان فرانسه و «اردلان شکرآبی»، نماینده پارلمان سوئد، کفیل سیاسی محمدمهدی کرمی هستند.

پیش از این پدر و مادر محمدمهدی کرمی با انتشار ویدئویی از غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، درخواست کردند در حکم‌ اعدام محمد مهدی تجدید نظر شود.

در اعتراضات روز ۱۲ آبان در چهلم حدیث نجفی، در اطراف آرامستان بهشت سکینه و کمالشهر کرج بسیجی، روح‌الله عجمیان کشته شد. جمهوری اسلامی در این پرونده در مجموع برای ۱۶ نفر از متهمان قرار جلب به دادرسی صادر کرد.

در تاریخ ۹ آذر کمتر از یک ماه پس از حادثه، جلسات دادگاه انقلاب اسلامی استان برای رسیدگی به اتهام ۱۳ نفر و نیز هم زمان جلسات دادگاه کیفری یک استان ویژه رسیدگی به جرایم نوجوانان جهت رسیدگی به اتهام ۳ متهم بالغ که کمتر از ۱۸ سال تمام شمسی (بین ۱۷ الی ۱۸ سال) داشتند با حضور متهمان و بدون دسترسی به وکیل تعیینی برگزار شد.

در ۱۴ آذر در حدود یک ماه پس از حادثه، برای ۵ نفر به اتهام، افساد فی الارض حکم اعدام صادر شد و ۱۱ متهم دیگر (از جمله سه جوان زیر ۱۸ سال) به حبس‌های طولانی (تا ۲۵ سال) محکوم شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم ۱۹۳۳- ۱۹۰۰
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.