تایید حکم اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی و نقض حکم سه متهم؛ آرمیتا عباسی اعتصاب غذا کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

آرمیتا عباسی و ۱۴ زندانی زن دیگر در واکنش به نبود دادرسی منصفانه دست به اعتصاب غذا زدند. همزمان، صدور احکام سنگین و غیرقانونی علیه شهروندان بازداشت شده ادامه دارد. در همین راستا، روز سه‌شنبه ۱۳ دی، دیوان عالی کشور حکم اعدام محمدمهدی کرمی و سید محمد حسینی را تایید کرد.

امیر هاشمی، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور در توییتی نتایج فرجام‌خواهی ۱۶ متهم پرونده روح‌الله عجمیان را اعلام کرد و خبر داد فرجام‌خواهی محمدمهدی کرمی و سید محمد حسینی ابرام و حکم اعدام این دو تایید شده اما حکم اعدام صادره برای سه متهم دیگر این پرونده یعنی حمید قره‌حسنلو، حسین محمدی و رضا آریا به دلیل «نقص در تحقیقات»، نقض شده است.

در پرونده کشته شدن روح‌الله عجمیان، از نیروهای بسیجی، در مراسم چهلم حدیث نجفی، دادگاهی در اواسط آبان برگزار شد و پنج نفر محکوم به اعدام و ۱۱ نفر دیگر نیز به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند.

اما صدور احکام سنگین و غیرقانونی علیه دیگر افراد بازداشت شده در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد.

دادگستری مازندران خبر داد محمدمهدی محمدی‌فر به اتهام افساد فی‌الارض و محاربه، به اعدام محکوم شده است.

محمدی‌فر ۱۸ ساله در جریان اعتراضات روز سی‌ام شهریور در نوشهر بازداشت شده است.

از سوی دیگر روز گذشته (دوشنبه ۱۲ دی) مادر آرمیتا عباسی خبر داد دخترش در اعتراض به وضعیت پرونده دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

مادر این زندانی با انتشار متنی در اینستاگرام خود خطاب به رییس دادگستری استان البرز، دادستان دادگاه انقلاب اسلامی کرج، بازپرسی شعبه ۱۳و قاضی شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی مرکز البرز، نوشت: «آمدم، نبودید. پرسیدم، جواب واضح ندادید. وکیل اختیار کردیم، نپذیرفتید ....»

او در هشتاد و دومین روز از بازداشت فرزندش تاکید کرد: «تک‌فرزند من که طبق نظرات حضرات اطلاعات با عناوین دروغین در زندان کچویی کرج زندانی است به علت عدم رسیدگی به پرونده‌اش و طولانی شدن دوره زندان دست به اعتصاب غذای خشک زده.»

همچنین ۱۴ نفر از زندانیان زن محبوس در این زندان نیز در حمایت از آرمیتا عباسی اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند.

آرمیتا عباسی شهروند ۲۱ ساله‌ای است که از اواخر مهر بازداشت شده و در زندان کچویی کرج زندانی است.

با گذشت ۱۱۰ روز از خیزش انقلابی، بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری حدود ۲۰ هزار معترض بازداشت شده‌اند و دست‌کم ۱۰۰ نفر از آنان در خطر صدور یا اجرای احکام اعدام قرار دارند.

با وجود شکل‌گیری کارزارهای جهانی برای جلوگیری از اعدام بازداشت‌شدگان و پذیرفتن کفالت سیاسی متهمان از سوی نمایندگان پارلمان‌های اروپایی، حکم‌های جدیدی از اعدام با اتهام فساد فی‌الارض و محاربه برای افراد در بازداشت، صادر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید