اعتراض گسترده به آلودگی هوا: ۶۰۲ نفر به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کردند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۲

هم‌زمان با اعتراض گسترده شهروندان شهرهای مختلف به آلودگی هوا، ۶۰۲ نفر به مراکز درمانی استان خوزستان مراجعه کردند. استانداری تهران هم از گروه‌های خاص و بیماران خواست از خانه بیرون نیایند.

سازمان هواشناسی اعلام کرده که آلودگی هوا در تهران و کلان‌شهرها تا روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت. وضعیت هوای شهرهای صنعتی از جمله اراک و قزوین نیز ناسالم اعلام شده است.

در همین حال حامد یزدی مهر، مدیر‌کل مدیریت بحران استان تهران، از ادامه آماده باش مدیریت بحران خبر داد و از مردم خواست از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند.

او اعلام کرد که نیروهای اورژانس در میدان‌های پرتردد پایتخت مستقر هستند و شهروندان در صورت احساس تنگی نفس، سردرد، سرگیجه و تهوع، می‌توانند به عوامل اورژانس مراجعه کنند.

در اهواز اما حبیب حی‌بر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی این شهر، اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۶۰۲ نفر به دلیل آلودگی هوا به مراکز درمانی مراجعه کردند که ۸۰ نفر در بخش‌های عادی بستری شدند.

دانشگاه‌ها و مدارس استان‌های تهران و البرز در روزهای ۱۳ و ۱۴ دی غیرحضوری شده‌اند. مدارس ابتدایی شهر قم نیز در روز ۱۳ دی برای سومین روز غیرحضوری اعلام شده است.

فعالیت مدارس در برخی از استان‌های دیگر از جمله یزد نیز غیر حضوری شده است.

به دنبال آلودگی شدید هوا، کاربران شبکه‌های اجتماعی به این وضعیت اعتراض کردند. شقایق دهقان، بازیگر سینما هم با انتشار عکسی بدون حجاب اجباری، در متنی در صفحه اینستاگرام خود با توصیه به مردم برای ماسک زدن به دلیل آلودگی هوا نوشت: «این کثافتى که خودمون و بچه‌هامون و پدر و مادرهاىِ پیرمون توش تنفس مى‌کنیم، اسمش هر چى هست هوا نیست.»

همزمان با افزایش آلودگی هوا در شهرهای ایران، مصرف مازوت در نیروگاه‌ها ادامه دارد. در چند سال اخیر به دلیل کمبود گاز، نیروگاه‌های ایران در پاییز و زمستان مازوت مصرف می‌کنند.

فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز سال گذشته گفته بود اگر مازوت مصرف نکنیم، ۲۵ درصد کشور در خاموشی فرو‌ می‌رود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید