هشدار رییس سازمان امنیت داخلی آلمان درباره افزایش جاسوسی جمهوری اسلامی از مخالفان

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۲

توماس هالدن وانگ، رییس نهاد حفاظت از قانون اساسی آلمان (رییس سازمان امنیت داخلی)، درباره افزایش فعالیت‌های جاسوسی ایران، چین و روسیه هشدار داد و گفت که جمهوری اسلامی به دنبال کسب اطلاعات درباره ایرانیان مخالف از جمله شرکت‌کنندگان در تظاهرات ۸۰ هزار نفری در برلین است.

هالدن وانگ تاکید کرد که جمهوری اسلامی با جمع‌آوری اطلاعات مخالفان حکومت به دنبال بازداشت آنان در صورت سفر احتمالی به ایران یا وارد کردن فشار به خانواده و نزدیکان آنان است.

رییس سازمان امنیت داخلی آلمان گفت که ماموران جمهوری اسلامی در جریان تظاهرات ۸۰ هزار نفری معترضان در برلین از آنان فیلم و عکس گرفته‌اند.

به گفته هالدن وانگ، اشتراک‌گذاری تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی به وسیله خود مخالفان، شناسایی آنان را برای حکومت را آسان‌تر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، از حدود ۲۰۰ هزار ایرانی مقیم آلمان، اکثرا مخالف حکومت جمهوری اسلامی هستند.

رییس سازمان امنیت داخلی آلمان همچنین گفت که به جز ایران، چین و روسیه نیز فعالیت جاسوسی خود را در آلمان افزایش داده‌اند.

او تاکید کرد روسیه با توجه به ادامه جنگ در اوکراین به فعالیت‌های جاسوسی خود در آلمان شدت بخشیده است.

پیش از این برخی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله سوئد، درباره افزایش جاسوسی جمهوری اسلامی، چین و روسیه هشدار داده بودند.

تهران علاوه بر افزایش جاسوسی از مخالفان خود، به حمله به مراکز یهودیان نیز متهم شده است.

تحقیقات در آلمان درباره ۱۰ متهم حمله به مراکز یهودیان و ارتباط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با این حملات ادامه دارد.

سایت شبکه یک تلویزیون آلمان ماه گذشته در گزارشی خبر داده بود نهادهای امنیتی این کشور معتقدند سپاه پاسداران در پشت حملات به مراکز یهودیان در این کشور قرار دارد.

روز ۲۷ آبان یک ایرانی-آلمانی ۳۵ ساله در دورتموند در ارتباط با تلاش برای آتش زدن یک کنیسه بازداشت شد. پس از آن رسانه‌ها از رامین یکتاپرست، یکی از اعضای کلوب موتورسیکلت‌سواری «فرشته‌های جهنم»، به عنوان یکی از متهمان این پرونده نام بردند که سال گذشته به دلیل تحت تعقیب بودن در یک پرونده قتل، به ایران گریخته است.

رسانه‌های آلمان و اسرائیل همچنین از جاسوسی جمهوری اسلامی از یان یوزف شوستر، رییس شورای مرکزی یهودیان آلمان خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها یک مامور سابق عراقی‌الاصل اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان (سازمان امنیت داخلی آلمان) اطلاعاتی را درباره او جمع آوری و به ایران ارسال کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید