پایان نفت روسیه در آلمان؛ ۹۰ درصد واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا قطع شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۲

رسانه‌های آلمانی گزارش دادند برلین همزمان با آغاز سال نو میلادی، واردات نفت از روسیه را به طور کامل قطع کرده است. به گفته رهبران اروپایی، ۹۰ درصد از صادرات نفت روسیه به اتحادیه اروپا در اعتراض به حمله روسیه به اوکراین تا پایان سال گذشته میلادی متوقف شده است.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان است و در سال ۲۰۲۱ دومین تامین‌کننده نفت در کشورهای اتحادیه اروپا بود.

اما رسانه‌های آلمانی روز یک‌شنبه ۱۱ دی اعلام کردند با قطع کامل واردات نفت روسیه، دهه‌ها وابستگی آلمان به نفت روسیه به پایان رسید و برلین دیگر از هیچ طریق از روسیه نفت وارد نمی‌کند.

دویچه‌وله نوشت که پس از ممنوعیت واردات نفت روسیه از طریق نفت‌کش‌ها به اتحادیه اروپا که ماه گذشته اعلام شد، اکنون واردات نفت از طریق خط لوله دروژبا در شرق آلمان هم متوقف شده است.

به نوشته این رسانه آلمانی، کارشناسان معتقدند این اقدام می‌تواند هزینه‌های سنگینی بر روسیه تحمیل کند.

دولت آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته اطمینان داده بود که ممنوعیت فروش نفت روسیه از اول فوریه به کشورهای خارجی که قیمت این نفت را محدود می‌کنند، «اهمیت عملی» نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت اقتصاد و آب و هوای آلمان گفت: «نمی‌خواهم بگویم بی‌معنی است اما معنای عملی ندارد. ما پیشتر و از ابتدای تابستان گذشته، برای جایگزینی نفت روسیه آماده شده‌ایم.»

روسیه از اول فوریه فروش نفت خود را به کشورهای خارجی که برای نفت روسیه سقف قیمت تعیین کرده‌اند، ممنوع کرده است.

اتحادیه اروپا، کشورهای عضو گروه هفت و استرالیا در اوایل دسامبر برای هر بشکه نفت روسیه سقف قیمت ۶۰ دلار را تعیین کردند.

با تصمیم کشورهای غربی و متحدانشان، در واقع، تنها نفت فروخته شده از سوی روسیه، با قیمتی معادل یا کمتر از ۶۰ دلار می‌تواند خدمات مجاز حمل و نقل دریایی از سوی شرکت‌ها را دریافت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.