تحویل سال در اوکراین در میان حملات روسیه؛ زلنسکی فقط آرزوی «پیروزی» کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۱

در حالی که تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته میلادی موجب تحولات گسترده‌ای در جهان شد و حملات مسکو به ویژه با پهپادهای ایرانی تا لحظه تحویل سال نیز ادامه داشته، ولودیمیر زلنسکی در پیام تبریک خود برای سال نو میلادی فقط آرزوی «پیروزی» کرد.

زلنسکی در پیام خود که شامگاه شنبه کمی قبل از شروع سال ۲۰۲۳ پخش شد، گفت: «برای همه یک چیز را آرزو می‌کنم: پیروزی. این اصل است. یک آرزو برای همه اوکراینی‌ها.»

او افزود: «آرزوی معجزه دارید؟ اوکراینی‌ها آن را برای خود آفریدند. آرزوی حقیقی ما نه با معجزه که با تلاش محقق می‌شود، با مبارزه، کمک به یکدیگر و انسانیت. سال جدید و سال پیروزی ما مبارک.»

رییس‌جمهور اوکراین همچنین قول داد که در سال جدید کنار مردم این کشور در جنگ برای «آزادی» بماند. او گفت: «من اینجام. ما اینجا هستیم. شما اینجا هستید. ما همه اوکراین هستیم.»

جنگ اوکراین که بیش از ده ماه به طول کشیده و همچنان ادامه دارد، تاکنون موجب آواره شدن میلیون‌ها اوکراینی شده است.

تحویل سال جدید میلادی در اوکراین در حالی بود که نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد در شامگاه شنبه و روز اول سال نوی میلادی ۴۵ پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: «ولادیمیر پوتین تلاش می‌کند با حملات شرم‌آور خود اوکراینی‌ها را به تاریکی فرو ببرد، اما اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ نیز در کنار مردم اوکراین خواهد ایستاد.»

همچنین در حالی که امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه در پیام‌ تبریک خود برای سال نو، همبستگی کشورش با اوکراین را بار دیگر اعلام کرد، رییس‌جمهوری برزیل در دیدار با نمایندگان روسیه و اوکراین خواستار برگزاری مذاکرات صلح بین دو کشور شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که در روز شنبه چند شهر اوکراین از جمله کی‌یف هدف حملات روسیه قرار گرفتند که دست‌کم یک کشته و حدود سی زخمی برجای گذاشتند.

این خبرگزاری نوشت در کی‌یف در حالی که مردم آماده جشن سال نو می‌شدند، صداهای دست‌کم یازده انفجار شنیده شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها