برپایی چهلم کشته‌شدگان جوانرود؛ نیروهای حکومتی به مردم معترض حمله کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

مراسم چهلم هفت نفر از کشته‌شدگان اعتراضات جوانرود در آرامستان حاجی ابراهیم این شهر برگزار شد و نیروهای حکومتی به سوی جمعیت حاضر در این مراسم شلیک کردند. بر اساس گزارش‌ها، در این حملات دست‌کم یک شهروند به‌نام برهان الیاسی کشته شده است.

عرفان کاکایی، بهاالدین ویسی، تحسین میری، مسعود تیموری، جمال اعظمی، جوهر فتاحی ‌و اسماعیل گل‌عنبر هفت شهروندی بودند که طی اعتراضات خونین روزهای ۲۹ و ٣٠ آبان در جوانرود استان کرمانشاه توسط نیروهای حکومتی کشته شدند و روز دهم دی ماه، مراسم چهلمین روز قتل‌شان با حضور جمعیت انبوهی از مردم برگزار شد.

در ساعات ابتدایی این مراسم،‌ نیروهای حکومتی به سمت مردم حمله کردند و بر اساس گزارش‌ها داخل خانه‌های همجوار آرامستان و خودروهای پارک شده نیز گاز اشک‌آور شلیک کردند.

ویدیوهایی رسیده از جوانرود اما نشان می‌دهند نیروهای امنیتی حاضر در مراسم، در بلندگو اعلام می‌کنند: «ما پلیس حکومت اسلامی هستیم؛ مثل پلیس فرانسه و آلمان و آمریکا نیستیم که خشن برخورد کنیم.»

این نیروها در مقابل شعارهای معترضان که آن‌ها را «جاش» (در زبان کردی به معنای خائن) و حکومت را «دیکتاتور» خطاب می‌کردند مدعی شدند: «ما دیکتاتور نیستیم؛ منافقین و استکبار دیکتاتورند که صدها ترور انجام داده‌اند... ما جاش نیستیم؛ دیکتاتورها جاش‌اند.»

این ادعا در حالی است که امروز و به دنبال حمله‌های نیروهای سرکوبگر به معترضان و شلیک مستقیم ماموران، برهان الیاسی، جوان ۲۲ ساله اهل جوانرود کشته شد.

ده‌ها تن دیگر از جمله یک کودک ١٤ ساله هم بر اثر شلیک گلوله جنگی مجروح شده‌اند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، ساعاتی بعد از کشته شدن برهان الیاسی، پیکرش با حضور مردم به خاک سپرده شد.

مردم شرکت‌کننده در این مراسم همچنین، کانکس‌های سپاه پاسداران در ورودی شهر را به آتش کشیدند.

شماری از زنان در این مراسم پلاکاردهایی با شعار «زن زندگی آزادی» (ژن ژیان ئازادی) و «از جوانرود تا تهران، ستم علیه زنان» در دست داشتند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای حکومتی به سمت مردم جوانرود و حاضران در این مراسم، شلیک و گاز اشک‌آور پرتاب کردند.

ویدیوهای منتشر شده از این مراسم نشان می‌دادند با وجود حضور سنگین نیروهای سرکوبگر در اطراف آرامستان حاج ابراهیم جوانرود، جمع زیادی از مردم برای شرکت در مراسم چهلم جان‌باختگان مقاومت مردمی این شهر حاضر شده‌اند.

مردم معترض با سر دادن شعارهایی مانند «شهید نمی‌میرد» و «مرگ بر خامنه‌ای» مقابل نیروهای حکومتی ایستاده‌اند.

روز ۲۹ آبان تظاهراتی گسترده در شهرستان جوانرود برگزار شد اما با حمله مسلحانه ماموران جمهوری اسلامی به معترضان، دو شهروند کشته شدند: عرفان کاکایی، دبیر ورزش ۵۰ ساله و بهالدین ویسی، نوجوان ۱۶ ساله.

در تداوم اعتراضات این شهر، روز بعد تظاهراتی دیگر شکل گرفت که در آن دست‌کم پنج شهروند دیگر با شلیک گلوله نیروهای حکومتی کشته شدند.

تحسین میری کولبر اهل سرخبان کرمانشاه که در شهر جوان‌رود سکونت داشت، یکی از شهروندانی بود که روز ٣٠ آبان در جریان اعتراضات سراسری در این شهر هدف گلوله نیروهای مسلح حکومتی قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

جمال اعظمی هم در همین روز و هنگامی که تلاش می‌کرد جان تحسین میری را نجات دهد، گلوله خورد و کشته شد.

اعظمی در اینستاگرام خود نوشته بود: «کاش می‌دونستم بعد از مرگم چه کسی برام قبر می‌کنه تا قبل مردن ازش تشکر کنم. کاش می‌دونستم کی به عکسم نگاه می‌کنه و گریه می‌کنه برام تا اشک‌هاشو پاک کنم و چه کسی کارش رو تعطیل می‌کنه تا برای خاکسپاریم آماده بشه تا الان برم دیدنش.»

مسعود تیموری، جوهر فتاحی و اسماعیل گل‌عنبر سه شهروند دیگری بودند که در جریان اعتراضات سراسری جوانرود با شلیک گلوله‌های جنگی نیروهای حکومت به قتل رسیدند.

در روزهای گذشته مردم جوانرود فراخوان‌هایی برای دعوت به حضور در مراسم چهلم جان‌‌باختگان این شهر در روز شنبه ١٠ دی منتشر کرده بودند.

جمهوری اسلامی در طول یک هفته یعنی از ۲۴ تا ٣٠ آبان دست‌کم ۴۲ نفر از معترضان و شهروندان را با شلیک مستقیم گلوله جنگی و تیربار در شهرهای کردنشین به قتل رساند که ۱۱ نفر از آنان زیر ۱۸ سال سن داشتند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت
مستند کوتاه - روزنامه‌های مشروطه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید