تاکید وزارت صمت بر ممنوعیت واردات آیفون با وجود افزایش قیمت به ۱۰۰ میلیون تومان

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۰

با وجود هشدارهایی که درباره افزایش قیمت آیفون به بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در صورت ادامه ممنوعیت واردات آن مطرح شده است، سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد واردات رسمی و تجاری آیفون انجام نخواهد شد. بر همین اساس، رجیستری آیفون ۱۴ وارد شده از طریق مسافران نیز بلاتکلیف است.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، گفت درباره رجیستری واردات مسافری آیفون ۱۴ هنوز تصمیمی گرفته نشده و زمان تصمیم‌گیری درباره آن نیز نامشخص است.

به گفته قالیباف، بخشی از این تصمیم‌گیری به عهده وزارت صمت است، اما ارگان‌های دیگری هم در آن دخیل هستند.

هم‌زمان، رسانه‌ها به نقل از فروشندگان موبایل در بازار موبایل علا‌الدین اعلام کردند قیمت آیفون ۱۳ پرو مکس از حدود ۸۰ تا ۸۲ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است.

از سوی دیگر، بر اساس مصوبات دولت، به گوشی‌هایی با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار، ارز نیمایی تعلیق نمی‌گیرد.

افزایش قیمت ارز نیمایی یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت تلفن‌های همراه است که احسان بیات، عضو هیات مدیره اتحادیه فناوران رایانه، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا به آن اشاره کرد و گفت افزایش ۱۵ درصدی قیمت ارز نیمایی و تامین نشدن آن، باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

او تاکید کرد: «بانک مرکزی همواره اعلام می‌کند که ارز نیمایی موجود است اما در دو هفته گذشته، این ارز از سوی صرافی‌ها و بانک‌ها تامین نشد.»

بیات درباره افزایش قیمت آیفون به ۱۰۰ میلیون تومان هم گفت که به آیفون، ارز نیمایی تعلق نمی‌گیرد و به همین دلیل قیمت آن تا این حد افزایش یافته است.

او تاکید کرد که در صورت ادامه ممنوعیت واردات قانونی آیفون، قیمت آن بالا خواهد ماند. در صورتی‌که قیمت واقعی آیفون در بازار ایران باید حدود ۵۳ تا ۵۵ میلیون تومان باشد.

در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه و پس از سقف‌شکنی‌های مجدد قیمت دلار، کسبه بازار موبایل تهران مغازه‌های خود را در اقدامی اعتراضی بستند.

در پی اعتراضات موبایل‌فروشان اما نیروهای امنیتی روز شنبه به صورت گسترده در بازار موبایل مستقر شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

اقتصاد و بازار
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید