عضو پارلمان عراق: آمریکا از عراق خواست بانک‌هایی را که با ایران معامله می‌کنند، مجازات کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

مثنی امین، عضو پارلمان عراق، به ایران‌اینترنشنال گفت آمریکا با تایید اینکه مبلغ قابل توجهی دلار از عراق وارد ایران شده، از بانک مرکزی عراق خواسته همه بانک‌های عراقی را که به صورت پنهانی با ایران معامله می‌کنند، مجازات کند.

این عضو پارلمان عراق به ایران‌اینترنشنال گفت: آمریکا علاوه بر مساله قاچاق دلار به ایران، در ارتباط با یک توافق چهار میلیارد دلاری بین جمهوری اسلامی و عراق، به بغداد هشدار داده است.

مثنی امین، خاطرنشان کرد: علاوه بر ایران، مبالغ بالایی دلار از عراق به سوریه و لبنان نیز ارسال شده است. همچنین عراق در سال ۲۰۲۲ معادل نیم میلیون دلار نفت را به صورت بلاعوض به لبنان ارسال کرده است.

روز دوشنبه، یک منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفت آمریکا در حال بررسی گزارش‌هایی است نشان می‌دهد با وجود تحریم‌ها، ایران و عراق بر پایه دلار با یکدیگر معامله می‌کنند.

پیش‌تر نیز رسانه‌های عراق از افت شدید ارزش دینار درپی قاچاق دلار به ایران خبر داده بودند.

به موجب تحریم‌های آمریکا، هرگونه معامله ایران و عراق باید بر مبنای دینار صورت گیرد و استفاده از دلار آمریکا در این معاملات به دلیل تحریم‌ها ممنوع است.

چند هفته گذشته نیز، یکی از رسانه‌های نزدیک به جریان مقتدی صدر گزارش داده بود که در سفر اخیر نخست‌وزیر عراق به ایران، تحت یک توافق مبهم چهار میلیارد دلار به ایران ارائه شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید