نتانیاهو به قدرت بازگشت؛ راست‌گراترین دولت اسرائیل معرفی شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

مراسم تحلیف دولت جدید اسرائیل، حاصل ائتلاف حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو با احزاب راست‌گرا، راست‌گرای افراطی و اولترا ارتدوکس یهودی، در کنست، پارلمان اسرائیل برگزار شد و نتانیاهو ۱۸ ماه پس از ترک دفتر نخست‌وزیری، بار دیگر به این مقام بازگشت.

نتانیاهو روز پنج‌شنبه هشتم دی کابینه خود را به پارلمان اسرائیل معرفی کرد. این در حالی است که همزمان در خارج از پارلمان، اسرائیلی‌های مخالف دولت جدید تظاهرات برگزار کردند.

نتانیاهو به ویژه از انتصاب الی کوهن، وزیر اطلاعات پیشین به عنوان وزیر امور خارجه جدید اسرائیل خبر داد.

نخست‌وزیر جدید اسرائیل همچنین درباره ایران گفت ماموریت دولت او این خواهد بود که با «تلاش‌های ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای» مقابله و برتری نظامی اسرائیل در منطقه را تضمین کند.

او همچنین از تمایلش برای گسترش دایره صلح با کشورهای عربی منطقه خبر داد.

حزب لیکود موفق شد در انتخابات اخیر اسرائیل ۳۲ کرسی کنست را به دست آورد و با ائتلاف با دیگر احزاب راست‌گرا و مذهبی، به ۶۴ کرسی کافی برای تشکیل دولت برسد.

پس از تحلیف در کنست، اعضای دولت جدید برای گرفتن عکس یادگاری سنتی با رییس‌جمهوری اسرائیل، به اقامتگاه ایتسخاک هرتصوگ می‌روند. مراسم عکس سنتی قرار است حدود ساعت هشت شب به وقت محلی برگزار شود.

همزمان، رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند نتانیاهو قصد ندارد مراسم سنتی تحویل گرفتن نخست‌وزیری از نخست‌وزیر کنونی، یائیر لاپید را برگزار کند.

نتانیاهو یک سال و نیم پیش نیز حاضر نشده بود مراسم تحویل دادن نخست‌وزیری به نفتالی بنت را برگزار کند.

در همین حال، نزدیک به ۱۰۰ دیپلمات و سفیران پیشین اسرائیل در جهان، در نامه‌ای به نتانیاهو، نسبت به خطرات دولت جدید راست‌گرای او برای جایگاه اسرائیل در جهان هشدار دادند.

این دیپلمات‌های پیشین در نامه‌ای که به دو زبان عبری و انگلیسی منتشر کردند، از سیاست‌های احتمالی دولت جدید اسرائیل در کرانه باختری و نیز سیاست‌هایی که موجب تبعیض میان شهروندان اسرائیلی می‌شود ابراز نگرانی عمیق کردند و گفتند این سیاست‌ها هم جایگاه اسرائیل را در جهان به خطر می‌اندازند و هم به روابط خارجی این کشور آسیب خواهند زد.

از سوی دیگر، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان هشدار داد که این کشور در زمینه حرم شریف/ کوه معبد خطوط قرمزی دارد که نمی‌تواند عبور اسرائیل از آنها را تحمل کند.

پادشاه اردن متولی حرم شریف در اورشلیم است و بر اساس «شرایط موجود»، غیرمسلمانان تنها ساعت کوتاهی در روز اجازه بازدید از محوطه حرم شریف را دارند و اجازه ندارند در این مکان نیایش کنند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، ایتامار بن گویر، رهبر حزب راست‌گرای افراطی اقتدار یهودی و وزیر امنیت داخلی جدید اسرائیل، قصد دارد خواهان تغییر شرایط موجود شود.

بن گویر همچنین توانست شب گذشته قانونی را به تصویب برساند که پلیس مرزی اسرائیل را (مسوول امنیت در اورشلیم و برخی مناطق دیگر/ تقریبا برابر با پلیس ضد شورش) از کنترل فرماندهی پلیس اسرائیل خارج کرده و مسوولیت کامل آن را به او می‌دهد.

این موضوع با شگفتی و خشم مقامات پلیس اسرائیل روبه‌رو شده است.

از سوی دیگر، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، دیشب، تنها ساعاتی پیش از پایان دوران وزارتش، تلفنی با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی صحبت کرد.

گنتس از سویی بر اهمیت ادامه همکاری‌های اسرائیل با تشکیلات خودگردان تاکید کرد و از سوی دیگر به ابومازن هشدار داد که برخی اقدامات تشکیلات خودگردان علیه اسرائیل، کار را برای دولت بعدی راست‌گرا برای ادامه چنین همکاری‌هایی بسیار دشوار خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید