سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به عمان؛ رئیسی برای پادشاه عمان پیام فرستاد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

حسین امیرعبدللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در سفری به عمان، پیام ابراهیم رئیسی را به پادشاه این کشور تقدیم کرد. او همچنین در گفت‌وگویی اعلام کرد پنجره مذاکرات جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی برای احیای برجام «همچنان باز است».

محتوای پیام رئیسی به پادشاه عمان اعلام نشده است اما رسانه‌ها سفر او را در راستای مذاکرات برجام دانسته‌اند که از چندین ماه پیش تاکنون متوقف باقی مانده است.

امیرعبداللهیان در مسقط با مقام‌های عمانی دیدار کرد و به خبرگزاری دولتی ایرنا نیز گفت: «در موضوع هسته‌ای، عمان از همان ابتدا برای رسیدن به توافق در سال ۲۰۱۵ میانجی اصلی بود. در ماه‌های گذشته هم تلاش‌های جدی در این ارتباط انجام داده بودند و این تلاش همچنان ادامه دارد. البته امروز در دیدار با جناب سلطان تاکید کردم که ما نه برای "مذاکره برای مذاکره" بلکه برای رسیدن به نتیجه، ماه‌ها مذاکره کردیم.»

او همچنین گفت: «پنجره رسیدن به توافق از سوی جمهوری اسلامی ایران همیشه باز نخواهد بود. این پنجره امروز باز است اما اگر طرف‌های مقابل به‌ویژه آمریکایی‌ها بخواهند دست از ریاکاری بر ندارند و غربی‌ها واقع‌بینانه برخورد نکنند، معلوم نیست پنجره‌ای که امروز باز است فردا باز بماند.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرد مذاکرات هسته‌ای که «ماه‌ها به طول انجامیده، بتواند به نتیجه‌ای برسد که همه طرف‌ها از آن نفع ببرند».

این اظهارات در حالی است که روزنامه هاآرتص در روزهای گذشته به نقل از مقامات اسرائیلی گزارش داد علی‌رغم کلیپ منتشر شده از جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا که در آن گفته بود «برجام مرده است»، کاخ سفید همچنان خواهان رسیدن به توافق اتمی با ایران است.

این روزنامه اسرائیلی اضافه کرد که کاخ سفید در این زمینه حمایت نهادهای دفاعی ایالات متحده را نیز دارد.

پیشتر انتشار ویدیویی که در آن جو بایدن می‌گوید برجام مرده است، واکنش نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل را به دنبال داشت.

بنت در توییتی نوشت: «دستاورد بزرگ دولت ما! در سکوت و با یک سری اقدامات دیپلماتیک و اقدامات عاقلانه دیگر، موفق شدیم بدون آن که در برابر ایالات متحده قرار بگیریم، بازگشت به قرارداد اتمی را متوقف کنیم.»

در هفته‌های اخیر، ویدیویی از بایدن به شکلی فراگیر منتشر شد که او در آن می‌گوید برجام مرده اما واشینگتن بنا به دلایلی نمی‌خواهد در حال حاضر مرگ آن را اعلام کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید