تلاش‌های مکرر وزیر ارشاد برای شکستن موج تحریم جشنواره‌های حکومتی فجر از سوی هنرمندان

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۵

محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد که پیشتر از خواست نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای ازسرگیری فعالیت‌های هنری در کشور خبر داده بود، مدعی شد که فیلم‌های «بسیار زیادی» در این دوره از جشنواره حکومتی فیلم فجر حضور خواهند داشت.

اسماعیلی روز دوشنبه پنجم دی به خبرنگاران گفت: «تعداد فیلم‌هایی که توسط فارابی برای حضور در جشنواره فیلم فجر ساخته شده است، بسیار زیاد است و همه آنها در جشنواره حضور خواهند داشت.»

او سطح کیفی این فیلم‌ها را نیز «بسیار خوب» توصیف کرد. این در حالی است که بنیاد سینمایی فارابی با نظارت وزارت ارشاد و به عنوان بازوی اجرایی دولت در زمینه سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های فرهنگی و هنری حکومت فعالیت می‌کند.

وزارت ارشاد همچنین برای گرم کردن تنور سرد جشنواره جشنواره فیلم فجر به سوریه متوسل شده است.

در ماه‌های اخیر و همزمان با سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، بسیاری از هنرمندان حامی مردم نیز سرکوب شدند و یک کمیته خانه سینما در آبان‌ماه فهرستی صد نفره از هنرمندانی تهیه کرد که بازداشت، احضار یا ممنوع‌الخروج شدند.

از آن زمان تاکنون نیز با بازداشت هنرمندان دیگر از جمله ترانه علیدوستی، اسامی جدیدی به این فهرست اضافه شده است.

در واکنش به این سرکوب گسترده، برخی اصناف هنرمندان از توقف فعالیت خود خبر دادند و بسیاری از هنرمندان و به ویژه سینماگران اعلام کردند که جشنواره‌ها و جوایز دولتی را تحریم می‌کنند.

اما وزیر ارشاد درباره محدودیت‌های گسترده علیه هنرمندان حامی اعتراضات مدعی شد: «هنرمندان هیچ نگرانی درباره ادامه فعالیت‌های عادی هنری خود نداشته باشند، ما همه تمهیدات را برای فعالیت‌های هنری و فرهنگی آماده کرده‌ایم.»

اسماعیلی پیشتر در گفت‌وگو با ایلنا از خواست نهادهای اطلاعاتی برای ازسرگیری فعالیت‌های هنری و «عادی شدن» این فعالیت‌ها خبر داده بود.

وزیر ارشاد، گفت که نهادهای امنیتی از قبیل شورای امنیت کشور پیگیر اجرای برنامه‌های هنری هستند و افزود: «درحال حاضر اصرار می‌کنیم که همه مجوز بگیرند و خودمان هم پیش قدم شدیم.»

او هنرمندان معترض را متهم کرد که «اقتصاد هنر و معیشت هنرمندان را به بازی‌های سیاسی‌شان گره زده‌اند.»

پیشتر قطب‌الدین صادقی، کارگردان مشهور تئاتر در واکنش به تلاش‌های وزیر ارشاد برای عادی‌سازی فعالیت‌های هنری گفته است: «آنها دوست دارند عادی‌سازی کنند. چرا قبلا از این شرایط صحبت نکرده‌اند؟ شرایط عادی نیست.»

او تاکید کرد: «با دستور و فرمان نمی‌شود عادی‌سازی کرد. زمینه‌های اجتماعی ریشه‌هایی دارند که باید حل شوند. باید به مردم شور زندگی بدهند. باید امید به آینده به مردم بدهند.»

مانیا اکبری، فیلمساز نیز به ایران اینترنشنال گفت: «در شرایطی که جمهوری اسلامی ده‌ها کودک را کشته و برای معترضان حکم اعدام صادر کرده، ورود به جشنواره فجر و همراهی با جمهوری اسلامی به مثابه ابزار شدن برای سرکوب بیش‌تر مردم است.»

همچنین مانی حقیقی، بازیگر و کارگردان، در ویدیویی در واکنش به درخواست وزیر ارشاد برای فعالیت هنرمندان گفت: «چگونه در این شرایط که بهترین بازیگران و کارگردانان و شجاع‌ترین رپرها در زندان هستند، دعوت به برگزاری کنسرت و جشنواره می‌کنید؟»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید