بورل به دنبال اولین دیدار با امیرعبداللهیان پس از چند ماه: سرکوب اعتراضات را متوقف کنید

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۹

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در اولین دیدار خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی طی چند ماه گذشته، از حکومت ایران خواست به سرکوب اعتراضات در کشور و همچنین حمایت از روسیه در تجاوز نظامی به اوکراین پایان دهد.

دیدار بورل با امیرعبداللهیان که در حاشیه یک نشست منطقه‌ای (دومین نشست همکاری‌های بغداد) در سواحل دریای مرده در اردن انجام شد، اولین دیدار میان دو طرف از ماه اوت گذشته تاکنون بود.

همچنین این دیدار در حالی صورت گرفت که مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی به بن‌بست رسیده است.

در این دیدار انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام و علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در این مذاکرات نیز حضور داشتند.

بورل پس از این دیدار در توییتی نوشت که «این دیدار ضروری با وزیر امور خارجه ایران در زمان وخامت روابط بین اتحادیه اروپا و ایران» صورت گرفت.

او افزود: «من بر لزوم توقف فوری حمایت نظامی [تهران] از روسیه و همچنین سرکوب اعتراضات در ایران تاکید کردم.»

این در حالی است که بر اساس بیانیه رسمی منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، امیرعبداللهیان در این دیدار با «اغتشاش» خواندن اعتراضات ایران بار دیگر مدعی «رویکرد حمایت‌گرانه کشورهای غربی از اغتشاشگران و وضع تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی به بهانه‌های واهی حمایت از حقوق بشر» شد.

اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر تولیدکنندگان پهپادها در ایران و فرماندهان نیروی هوایی که اروپا آنان را به دست داشتن در تامین پهپادها برای روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین متهمشان می‌کند، تحریم کرده است.

بورل اما تاکید کرد که دو طرف توافق کرده‌اند کانال‌های ارتباطی را باز نگه دارند و توافق هسته‌ای را بازگردانند.

ایران و قدرت‌های جهانی در آوریل سال گذشته در وین با هدف احیای برجام و تضمین ماهیت غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران مذاکرات خود را آغاز کردند اما این مذاکرات به بن‌بست خورده است.

آنها به ویژه در مورد وجود آثار اورانیوم غنی شده در سایت‌های اعلام نشده در ایران که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال توضیح برای آنهاست، دچار مشکل هستند.

روز دوشنبه ۲۸ آذر، هیاتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی از جمله محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرد اما بدون آن که نتیجه مشخصی از این سفر آنان ارائه شود، تهران را ترک کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.