آمریکا گوترش را به کم‌کاری درباره پهپادهای ایرانی به کارگرفته‌ شده در اوکراین متهم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۹

آمریکا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، را متهم کرد که «ظاهرا در برابر تهدیدهای روسیه تسلیم شده است» و برای بازرسی پهپادهایی، که واشینگتن و دیگران می‌گویند به دست جمهوری اسلامی تامین شده و از سوی روسیه به کار گرفته می‌شود، کسی را به اوکراین نفرستاده است.

بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایالات متحده و اوکراین می گویند عرضه پهپادهای ساخت ایران به روسیه ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای تضمین توافق هسته‌ای‌ست و از گوترش می خواهند مقام‌هایی را برای تحقیق به کی‌یف بفرستد.

رابرت وود، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در نشست شورای امنیت درباره قطعنامه مرتبط با توافق هسته‌ای گفت: «متاسفیم که سازمان ملل برای انجام تحقیقات عادی درباره این نقض گزارش‌شده اقدام نکرده است.»

پیش‌تر، گوترش در گزارشی گفته بود مقام‌های سازمان ملل در حال بررسی اطلاعات موجود هستند و هر یافته‌ای در این‌باره در زمان مناسب به شورا گزارش خواهد شد.

جمهوری اسلامی اذعان کرده است که برای مسکو پهپاد تامین کرده، اما می‌گوید این پهپادها قبل از حمله روسیه به همسایه‌اش فرستاده شده‌اند. از سوی دیگر، مسکو دریافت هواپیمای بدون سرنشین از تهران را رد می‌کند.

گوترش روز دوشنبه نیز به خبرنگاران گفت این مساله بررسی می‌شود و در‌باره فرستادن بازرس به اوکراین تصمیم‌گیری خواهد شد.

روزنامه واشینگتن‌پست روز جمعه ۲۸ آذر به نقل از یک مقام نظامی آگاه خبر داده بود تهران توافق کرده برای روسیه یک کارخانه تولید پهپاد طراحی کند و بر آن نظارت فنی داشته باشد.این کارخانه احتمالا در منطقه تاتارستان ساخته خواهد شد.

بر اساس این گزارش، روسیه قرار است علاوه بر مشوق‌های دیگر، به جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار پرداخت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
حرف آخر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.