ادامه پیوستن نمایندگان پارلمان‌های اروپا به کارزار پذیرش کفالت سیاسی معترضان زندانی ایران

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

با افزایش نگرانی‌ها از خطر اعدام معترضان در ایران، موج پیوستن نماینده‌های پارلمان‌های کشورهای اروپایی به پذیرش کفالت سیاسی زندانیان در معرض خطر اعدام ادامه دارد.

هارالد تروخ، نماینده پارلمان اتریش، کفالت سیاسی محمد حسینی، معترض محکوم به اعدام، را پذیرفت. محمد حسینی در ارتباط با پرونده‌ قتل یک بسیجی در جریان مراسم چهلم حدیث نجفی در کرج به اعدام محکوم شد.

بیورن آنسئو، نماینده پارلمان بلژیک، نیز در توییتی اعلام کرد که کفالت سیاسی مرضیه میرقاسمی، معترض زندانی، را پذیرفته است.مرضیه میرقاسمی ۲۹ ساله مهرماه در اعتراضات کرج بازداشت شد و بر اساس گزارش‌ها تحت شکنجه ناچار به اعتراف اجباری شده است.

همچنین کوئن متسو، نماینده پارلمان بلژیک، کفالت سیاسی علی محمد پریسایی، معترض زندانی در خطر دریافت حکم اعدام، را به عهده گرفت. علی محمد پریسایی ۱۲ آذر در دهدشت کهگیلویه و بویراحمد بازداشت شد و بر اساس گزارش‌ها تحت شکنجه قرار گرفته است.

پیش‌تر نیز، پنچ نماینده پارلمان آلمان به نام‌های اشتار دیلچر، کریستوس پانتیساس، مارتین گرستر، الیزابت ویلکن مایر بکر و اوفلیا نیک، کفالت سیاسی پنج ورزشکار زندانی را به عهده گرفتند. این ورزشکاران که دنیا شیبانی، حسام موسوی، امیرارسلان مهدوی، اشراق نجف‌آبادی و محمد خیوه نام دارند، به توطئه برای بمب‌گذاری در شاه‌چراغ متهم شده‌اند.

در همین حال، موج بازداشت و سرکوب از سوی جمهوری اسلامی ادامه دارد. رسانه‌های حکومتی در ایران از بازداشت ۲۳ شهروند در اصفهان خبر داده و اعلام کردند این افراد در فضای مجازی اقدام به «ترویج ابتذال و بی‌بندوباری» نموده و به دنبال «تحریک جوانان و نوجوانان» برای شرکت در اعتراضات بودند.

محمدعلی باقرپور، وکیل محمد علی کامفیروزی، نیز خبر داد که این وکیل روز چهارشنبهدر مراجعه به دادسرای اوین برای پیگیری پرونده‌های موکلانش بازداشت شده و ماموران روز پنجشنبه او را «با چشم‌بند و دستبند» به خانه‌اش منتقل کردند تا خانه را تفتیش کنند

از سوی دیگر، حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا با اشاره به گزارش‌ها به وزارت بهداشت درباره آسیب به معترضان به روزنامه هم‌میهن گفت: «آن طور که ما متوجه شده‌ایم، بیشترین آسیب‌ها اول به چشم و بعد به عضلات بوده است. در برخی موارد اصابت ساچمه به ریه و اندام‌های تناسلی هم بوده است.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید