نخست‌وزیر سابق عراق: شکست داعش فقط به دست رزمندگان عراقی انجام شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۰

در حالی که هادی العامری رهبر ائتلاف فتح و برخی دیگر از رهبران گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی از نقش سپاه پاسداران خصوصا قاسم سلیمانی فرمانده سابق این سپاه به دلیل کمک در شکست داعش تقدیر کردند، توییت نخست وزیر سابق حیدر العبادی در رسانه‌های عراقی خبرساز شد.

العبادی در توییتی به مناسبت پنجمین سالگرد شکست داعش گفت: «عملیات آزادسازی عراق از چنگ داعش با برنامه‌ریزی و اقدام عراقی‌ها و تنها توسط رزمندگان عراقی و نه هیچ نیروی زمینی خارجی انجام شد.»

این اظهارات در حالی است که در سال‌های اخیر، جمهوری اسلامی شکست داعش را به قاسم سلیمانی نسبت می‌دادند و سلیمانی نیز با همین ادعا در ۳۰ آبان سال ۹۶ در پیامی به علی خامنه‌ای از پایان داعش در عراق و سوریه خبر داد.

سلیمانی با محور قراردادن خود در این پیام نوشته بود: «قطعا نقش ارزشمند ملت و دولت جمهوری اسلامی خصوصا ریاست جمهوری اسلامی، مجلس، وزارت دفاع و سازمان‌های نظامی و انتظامی و امنیتی کشورمان در حمایت از دولت‌ها و ملت‌های کشورهای فوق‌الذکر قابل تقدیر است.»

علی خامنه‌ای نیز در پاسخ به این نامه‌‌ تاکید کرد: «شما با متلاشی ساختن توده‌ سرطانی و مهلک داعش نه‌فقط به کشورهای منطقه و به جهان اسلام بلکه به همه‌ ملت‌ها و به بشریت خدمتی بزرگ کردید.»

این ادعاها در حالی است که بر اساس اطلاعات موجود در عراق نزدیک به ۵ هزار مستشار امریکایی و بیش از هزار مستشار نظامی از کانادایی، استرالیایی و … به نابودی داعش کمک کردند.

بر اساس اطلاعات موجود بسیاری از کشورها در نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۴ تصمیم به مداخله نظامی در مبارزه علیه داعش در عراق و سوریه گرفتند. از آن زمان ۱۵ کشور به رهبری آمریکا در انجام حملات هوایی علیه داعش در عراق و سوریه مشارکت داشته‌اند.

بر همین اساس هواپیماهای ائتلاف امریکا تا ژوئیه‌ی ۲۰۱۷ حدود ۱۳ هزار حمله‌ی هوایی در عراق و ۱۰ هزار حمله‌ هوایی در سوریه علیه داعش داشتند که منجر به کشته شدن ۶۰ هزار نفر از نیروهای داعشی شد.

در اوج فعالیت داعش وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که چهل کشور برای تشکیل ائتلاف علیه داعش اعلام موافقت کردند تاقطع درآمد و جلوگیری از حمایت خارجی و ایدئولوژیکی داعش عملیاتی کنند.

بر اساس اعلام آمریکا، ایران در بین این ۴۰ کشور نبود.

همچنین چند روز پیش، محمد الحلبوسی رییس پارلمان عراق در گفت‌وگو با یک تلویزیون محلی این کشور اعلام کرد که صدها تا هزاران نفر در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ از سوی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران ربوده و کشته شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید