ادامه خیزش انقلابی در نقاط مختلف ایران، همزمان با خشم عمومی از آغاز اعدام معترضان

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۹

همزمان با شدت گرفتن خشم عمومی از اعدام محسن شکاری، شهرهای مختلف کشور صحنه خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی بود. معترضان علاوه بر شعاردهی و حضور در تجمعات، در اعتراض به درخطر بودن جان زندانیان سیاسی تظاهرات گسترده سکوت برگزار کردند.

با وجود اختلال گسترده در اینترنت و محدودیت شدید در اطلاع‌رسانی، ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال و سایر تصاویر منتشر شده در فضای مجازی از ادامه خیزش انقلابی در شهرهای کوچک و بزرگ، از جمله تهران، تبریز، اصفهان، اهواز، کرج و شهرهای مختلف کردنشین حکایت داشت.

تهران

در محله ستارخان تهران که محل سکونت محسن شکاری بود، اعتراضات مردم با وجود سرکوب شدید امنیتی ادامه داشت. یکی از اتهامات این معترض اعدام شده، بستن خیابان بود.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنالنشان می‌دهد معترضان در ستارخان با روشن کردن آتش و بستن خیابان‌ها شعارهایی از جمله «خامنه‌ای قاتل، ما همه محسن هستیم» و «هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» سردادند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال همچنین نشان می‌دهد روز شنبه ۱۹ آذرماه، زنی مسن که بر ویلچر نشسته، همزمان با تجمع در خیابان ستارخان تهران، پلاکاردی با نوشته «نه به اعدام» را همراه خود آورده است.

با این حال، طبق خبری که به ایران اینترنشنال رسیده، نیروهای سرکوبگر به راهپیمایی سکوت مردم در ستارخان حمله و تیراندازی کردند. طبق این گزارش ماموران سرکوبگر و بسیجی‌های موتورسوار به همه عابران در پیاده رو، حتی به کودکان و سالمندان و کسانی که در صف خرید ایستاده بودند، تیر ساچمه‌ای شلیک می‌کردند و فریاد می‌زدند: «گم شید خونه‌هاتون»

سایر محلات تهران نیز صحنه ادامه خیزش‌ انقلابی بود. ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که شهروندان شامگاه شنبه در شهرک چیتگر تجمع کردند و شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه» و «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله» سردادند.

شهروندان تهرانی در تجمع شبانه هفت حوض نیز شعارهایی همچون «محسنمون رو بردن، جنازه‌ش رو آوردن» و «این آخرین پیامه، اعدام کنید قیامه» سر دادند.

ویدیو‌های ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه شنبه ۱۹ آذر در محلات دربند و پونک تهران، مردم معترض شعارهای شبانه همچون «مرگ بر دیکتاتور» و «محسنمون رو بردن، جنازه‌اش رو آوردن» سر می‌دادند.

در همین حال، جوانان محلات تهران در اطلاعیه‌ای خواستار همبستگی ایرانیان در جهان شدند. در این اطلاعیه آمده است: «از شما می‌خواهیم به حرمت خون‌های پاکی که فدای این راه شد، بر سر راهکار و ساز و کاری که افق فردای پیروزی را مشخص کند زیر یک پرچم جمع شوید و آغازگر راه همبستگی برای آزادی ایران باشید.»

البرز: گلشهر، گوهردشت

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از برگزاری تجمع بسیار گسترده سکوت در گلشهر کرج است. با این حال نیروهای سرکوب‌گر با تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور و بمب صوتی به شرکت‌کنندگان در این تظاهرات سکوت حمله کردند.

پس از حمله سرکوبگران، تظاهرات‌کنندگان به سکوت خود پایان داده و در اعتراض به اعدام محسن شکاری و علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

شهروندان در گوهردشت کرج نیز راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

تبریز

ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد که جمعیت گسترده‌ای از شهروندان در شامگاه شنبه در خیابان‌های تبریز راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

اصفهان

شهروندان اصفهانی در نقاط مختلف از جمله، چهارباغ عباسی تجمع‌های اعتراضای برگزار کرده و به یاد محسن شکاری و کشته‌شدگان خیزش انقلابی مردم ایران شمع روشن کردند.

اهواز

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که گروهی از مردم اهواز شامگاه شنبه به خیابان آمدند و فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

رشت

ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نیز از تجمع شبانه گسترده معترضان در خیابان‌های رشت حکایت دارد.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از در خطر بودن جان زندانیان سیاسی، شاهزاده رضا پهلوی با نام بردن شماری از زندانیان محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی و زندانیانی که در خطر اعدام هستند نوشت: «در روز حقوق بشر، مردم ایران خواهان همبستگی بیشتر جامعه جهانی و حمایت از کوشش‌های‌شان برای نجات جان همه‌ زندانیان سیاسی و آزادی فوری و بی قید و شرط آنها هستند.»

در حالی که خشم عمومی از آغاز اعدام معترضان شدت گرفته، مقامات جمهوری اسلامی دستور دادند به دلیلی «آلودگی هوا» در روزهای شنبه و یکشنبه در مدارس و دانشگاه‌های برخی شهرها و استان‌ها از جمله تهران و البرز و شهرهای ارومیه و تبریز کلاس‌ها به صورت غیرحضوری برگزار شوند.

اداره‌های کل آموزش و پرورش استان‌های مرکزی، قزوین و آذربایجان شرقی نیز اعلام کردند که مدارس شهرهای اراک، قزوین و تبریز روز یکشنبه به دلیل «آلودگی هوا» تعطیل خواهد بود.

استانداری سیستان و بلوچستان نیز از تعطیلی مدارس مقطع ابتدایی شهرهای شمالی این استان در روز یکشنبه خبر داد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید