مرگ رستم قاسمی، وزیر جنجالی دولت‌های احمدی‌نژاد و رئیسی به دلیل بیماری

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

رستم قاسمی، از فرماندهان سپاه و وزیر در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد و ابراهیم رئیسی، پس از یک دوره بیماری درگذشت. در ماه‌های اخیر به دلیل قول‌های عملی نشده، بازداشت یکی از مشاورانش، انتشار عکس بدون حجاب همسرش و همچنین بیماری‌اش، خبرهایی جنجالی درباره او منتشر شده بود.

رسانه‌های ایران توضیح بیشتری درباره بیماری قاسمی نداده‌اند اما پیش از این گزارش‌هایی درباره ابتلای او به سرطان منتشر شده بود.

در آخرین توییتی که از قاسمی منتشر شده، او از مردم «طلب حلالیت» کرده است.

قاسمی که در دوران محمود احمدی‌نژاد وزیر نفت شد، در واقع یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران بود و در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ به‌ عنوان فرمانده «قرارگاه سازندگی خاتم‌‌الانبیا» فعالیت می‌کرد.

در ماه‌های اخیر در حالی که قاسمی اصرار داشت در مقام خود باقی بماند، درخواست‌ها برای کناره‌گیری او از مقام وزارت افزایش یافته بود.

سرانجام اما اوایل آذر ماه و به دنبال انتشار اخبار غیررسمی از کناره‌گیری قاسمی از وزارت راه و شهرسازی، رسانه‌های ایران گزارش دادند ابراهیم رئیسی با استعفای او موافقت کرده است.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، دلیل استعفای قاسمی «تشدید بیماری» او اعلام شد.

کناره‌گیری قاسمی از وزارت راه در حالی بود که پس از انتشار عکس‌های او با همسرش در مالزی -بدون پوشش مورد تایید جمهوری اسلامی- روزنامه فرهیختگان خواستار برکناری‌اش به دلیل عدم اجرای وعده‌هایش شد و نوشت: «استیضاح یا اصلاح‌ عملکرد وزیر راه‌ و شهرسازی، روزنه امیدی برای مردم خواهد بود.»

این روزنامه در گزارش خود به اجرا نشدن وعده دولت رئیسی و شخص قاسمی برای ساخت یک میلیون خانه در سال اول دولت اشاره کرد.

اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس نیز از رئیسی خواست هر چه زودتر وضعیت بیماری وزیر راه و شهرسازی را بررسی و اظهار نظر کند.

او گفت: «بهتر است آقای رئیسی و آقای مخبر هرچه زودتر در این زمینه گفت‌وگو کنند و تصمیم بگیرند؛ حال هر تصمیمی که بگیرند. شاید تصمیم این باشد که نه چیزی نیست و کارها دارد خوب پیش می‌رود اما یک تصمیمی بگیرند و اعلام کنند.»

پس از انتشار تصویر قاسمی با همسرش، رییس دفتر او اصالت این عکس‌ها را تایید کرد. همچنین این تصاویر بازتاب گسترده‌ای در فضای عمومی داشت و برخی، پوشش این زن را با پوشش مهسا امینی در زمان بازداشت مقایسه کردند.

علی کریمی، ستاره سابق فوتبال ایران هم با انتشار این تصاویر در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «سرباز، برای امثال این‌ها، هموطن را نزن، نکش ...»

خود قاسمی در واکنش به افشای این تصاویر و این که آیا قصد پیگیری این موضوع را دارد یا خیر، گفته بود: «خود خداوند باید جوابگو باشد.»

در شهریور ماه امسال هم بازداشت محمدقاسم مکارم شیرازی، ‌بازرس ویژه وزارت‌ راه و شهرسازی و مشاور عالی رستم قاسمی به اتهام دریافت رشوه خبرساز شد.

اردشیر مطهری، ‌نماینده گرمسار و آرادان در مجلس گفت ماموران وزارت اطلاعات، مکارم شیرازی را دقیقا سر قراری که برای دریافت رشوه به صورت یورویی ترتیب داده بود، دستگیر کردند.

پس از بازداشت مشاور عالی وزیر راه و شهرسازی، ‌خبرهایی درباره نسبت فامیلی او با ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه ساکن قم مطرح شد.

پس از آن، دفتر مکارم شیرازی روز یک‌شنبه ۱۳ شهریور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «شخص نام‌برده»، از فرزندان یا نوادگان مکارم شیرازی نیست بلکه «از منسوبین برادر» اوست.

درگذشت رستم قاسمی یک روز پس از رای اعتماد مجلس به جانشین او بود. نمایندگان مجلس روز چهارشنبه ۱۶ آذر به مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، رای اعتماد دادند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
اقتصاد و بازار
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید