اختصاصی؛ مقامات ایران با ونزوئلا برای پناهندگی پس از سرنگونی مذاکره کرده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

منابع دیپلماتیک غربی در خبری اختصاصی به ایران‌اینترنشنال اطلاع دادند جمهوری اسلامی هم‌زمان با ادامه سرکوب خونین معترضان در داخل، با متحدان خارجی خود وارد مذاکره شده‌ است تا در صورت حادترشدن وضعیت کشور و افزایش احتمال سرنگونی، به مقام‌های جمهوری اسلامی و خانواده آن‌ها پناه دهند.

بر اساس این خبر، اواخر مهرماه امسال، چهار مقام بلندپایه جمهوری اسلامی با سفر به ونزوئلا از این کشور خواسته‌اند در صورت وقوع «حادثه ناگوار در ایران» به مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و خانواده‌های‌ آن‌ها برای پناه گرفتن در ونزوئلا اجازه ورود بدهند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که روز چهارشنبه، بدری خامنه‌ای، خواهر علی خامنه‌ای، با صدور بیانیه‌ای از برادرش ابراز برائت کرد و جمهوری اسلامی را «خلافت مستبدانه خامنه‌ای» و «جنایتکار» خواند و ابراز امیدواری کرد مردم بر این رژیم پیروز شوند.

در این بیانیه که در سایت شیخ علی تهرانی، همسر درگذشته‌اش، منتشر شده، بدری خامنه‌ای ضمن ابراز همدردی با مادران عزاردار، به زندانی شدن دخترش فریده به دلیل همراهی با خیزش انقلابی مردم ایران اشاره کرد و گفت مانند سایر مادران ایرانی در غم دوری فرزندش است.

بدری خامنه‌ای گفت جمهوری اسلامی جز درد و رنج و ظلم برای ایران ارمغانی نداشته و آرزو کرد استبداد حاکم بر ایران سرنگون شده و مردم پیروز شوند.

خواهر علی خامنه‌ای با «مزدور» خواندن نیروهای سرکوبگر تاکید کرد که آنها باید هرچه زودتر سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به مردم بپیوندند.

بدری خامنه‌ای با اشاره به اینکه برادرش صدای مردم ایران را نمی‌شنود و صدای «مزدوران و جیره‌خواران» خود را صدای مردم ایران می‌شمرد، تاکید کرد توهین‌هایی که رهبر جمهوری اسلامی به معترضان می‌کند، برازنده شخص خود اوست. 

فشارهای داخلی به بدنه حکومت و ادامه ریزش بدنه جمهوری اسلامی در حالی ادامه دارد که اسناد لو رفته از خبرگزاری فارس از بازداشت ۱۱۵ نیروی نظامی جمهوری اسلامی به دلیل همراهی با خیزش انقلابی خبر می‌دهد.

اسنادی که هکرهای بلک ریوارد از خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران،‌ فاش کرده‌ نشان می‌دهد یک درصد از کل بازداشت‌شدگان اعتراضات،‌ نظامیان حکومت هستند.

همچنین بنابر تصویر پیامک و اخباری که به ایران‌اینترنشنال رسیده، با ادامه ناتوانی حکومت در سرکوب خیزش انقلابی مردم، سپاه پاسداران از بازنشستگان، خانواده‌ها و وابستگان سپاه و بسیج خواسته برای سرکوب اعتراضات سراسری خود را به این نیرو معرفی کنند، اما این افراد از مشارکت در برخورد با مردم خودداری کرده و سپاه با کمبود نیروی سرکوب مواجه است.

یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران به ایران‌اینترنشنال گفت فرماندهان این نهاد به دلیل کمبود نیرو هزار نفر از افراد بازنشسته خود را به خدمت فرا خواندند، اما فقط ۳۰۰ نفر حاضر به برگشت برای خدمت و سرکوب اعتراضات شدند.

همچنین بر اساس فایل صوتی به دست آمده از هک خبرگزاری فارس، گروهی از مدیران رسانه‌های وابسته به حکومت در نشستی با قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج، از خسته شدن نیروهای سرکوبگر، اعتصاب بازاریان در ۲۲ استان و شکست جمهوری اسلامی در«جنگ رسانه‌ای» ابراز نگرانی می‌کنند.

در این جلسه گفته می‌شود که خامنه‌ای در دیدار غلامعلی حداد عادل با او از سکوت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و سخن نگفتن آنان علیه مردم معترض گلایه کرده است.

به گفته یکی از حاضران، خامنه‌ای در دیدار با حسین اشتری، فرمانده انتظامی کشور، نیز گفته که به نیروهای خود اعلام کنید:« یک وقت خود را نبازید.»

در این جلسه مدیران رسانه‌های وابسته به حکومت خواستار افزایش حقوق نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی شده و می گویند: «اخبار خوبی درباره وضعیت نیروهای ناجا نداریم. خسته شدند و خیلی ناراضی‌اند. به ویژه با این وضعیتی که سیستان پیش آمد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها