مخالفت آمریکا با شکایت الجزیره به دیوان بین‌المللی لاهه در پرونده کشته شدن شیرین ابوعاقله

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

آمریکا با اقدام شبکه خبری الجزیره در شکایت به دیوان بین‌المللی جنایی در لاهه در مورد ماجرای کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار این شبکه، مخالفت کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه سه‌شنبه گفت که این موضوع در چارچوب وظایف دیوان جنایی بین‌المللی نیست: «بهتر است اجازه دهیم این دیوان به وظیفه اصلی خود برسد که جلوگیری از رخ دادن جنایات شنیع است.»

الجزیره روز سه‌شنبه ۱۵ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد از دیوان جنایی بین‌المللی خواسته تا عوامل کشته شدن خبرنگار فلسطینی–آمریکایی این شبکه را شناسایی و مجازات کند.

الجزیره در این بیانیه مدعی شد شواهد کافی در اختیار دارد که نیروهای اسرائیلی عمدا شیرین ابوعاقله را هدف قرار داده و کشته‌اند.

سعید رودنی دیکسون، وکیل این شبکه تلویزیونی، درباره ارسال درخواست رسمی الجزیره به دادگاه لاهه برای «تحقیق و پیگرد قانونی مسوولان قتل شیرین ابوعاقله» گفت: «تمرکز این پرونده روی شیرین و قتل ظالمانه اوست اما شواهد ما نشان می‌دهند این قتل عامدانه، بخشی از یک عملیات گسترده‌تر مقامات اسرائیل برای هدف قرار دادن خبرنگاران الجزیره و خاموش کردن صدای این رسانه است.»

او بمباران دفتر الجزیره در غزه را در روز ۱۵ می ۲۰۲۱ از دیگر اقدامات اسرائیل علیه شبکه تلویزیونی متبوعش دانست که قتل شیرین ابوعاقله نیز در راستای این الگوی گسترده و واحد است.

دیکسون ارائه درخواست شبکه الجزیره به دادگاه لاهه را تکمیل کننده شکایت خانواده شیرین ابوعاقله در ماه سپتامبر به این دادگاه و پشتیبانی سندیکای مطبوعات فلسطین و فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از آن خواند و اظهار امیدواری کرد دادستان‌های دادگاه کیفری لاهه، به‌زودی تحقیقات جامعی را روی این پرونده آغاز کنند.

شیرین ابوعاقله در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۲ (۲۱ اردیبهشت)، در حالی که مشغول پوشش اخبار حمله نظامی اسرائیل به اردوگاه پناهندگان شهر جنین در کرانه باختری رود اردن بود، هدف تیراندازی نظامیان اسرائیلی قرار گرفت و به دلیل اصابت گلوله به سرش، جان باخت.

مقام‌های اسرائیل اعلام کرده‌اند این تیراندازی تعمدی نبوده و ابوعاقله در جریان آتش‌باری دو طرف، اشتباها هدف قرار گرفته است.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید