رییس اطلاعات ملی آمریکا: اعتصاب بازار منجر به بی‌ثباتی جمهوری اسلامی می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۴

ایوریل هینز رییس اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی اکنون «تهدید قریب‌الوقوعی» را احساس نمی‌کند، اما اعتصاب بازارها در ایران منجر به بی‌ثباتی حکومت خواهد شد.

هینز روز شنبه در گفت‌وگو با ان‌بی‌سی گفت: «ما شاهد این نیستیم که رژیم این [اعتراضات] را همچون یک تهدید قریب‌الوقوع برای ثبات خود ببیند.»

او افزود: «آنها واقعا با چالش‌هایی روبه‌رو هستند و حتی در سراسر کشور شاهد تعطیلی پراکنده کسب‌وکارها هستند که از دیدگاه ما این یکی از مواردی است که به مرور منجر به خطر بیشتر ناآرامی و بی‌ثباتی می‌شود.»

اظهارات این مقام بلندپایه اطلاعاتی آمریکا درباره خیزش سراسری در ایران در حالی است که از روز دوشنبه ۱۴ آذر، اعتصاب‌های سراسری در ایران آغاز شده است.

هینز پیشتر به همکاری نظامی جمهوری اسلامی با روسیه نیز اشاره کرده و گفته بود که شواهد نگران‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد روسیه به دنبال تعمیق همکاری نظامی با جمهوری اسلامی است.

هم‌زمان رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، با اشاره به سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی و همچنین حمایت تسلیحاتی حکومت ایران از روسیه، اعلام کرد که رهبران جمهوری اسلامی خود را در یک «چرخه معیوب» حبس کرده‌اند.

اعتصاب‌های گسترده در داخل ایران در حالی است که فشار بر جمهوری اسلامی در خارج از کشور نیز افزایش می‌یابد.

پس از تصویب یک قطعنامه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی، قرار است به زودی قطعنامه آمریکا مبنی بر اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد به رای گذاشته شود.

همچنین آمریکا اعلام کرده که اکنون مذاکرات احیای برجام در اولویت سیاست واشینگتن در قبال ایران نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.