رییس‌جمهوری اسرائیل سفر تاریخی خود به بحرین را «پیام صلح» برای خاورمیانه خواند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۳

اسحاق هرتزوگ که به عنوان اولین رییس‌جمهور تاریخ اسرائیل به بحرین سفر کرد، پیش از ورود به منامه، این سفر خود را «پیام صلح» اسرائیل برای ملت‌های خاورمیانه خواند.

هرتزوگ روز یکشنبه سیزدهم آذر سفر دو روزه خود به کشورهای منطقه خلیج فارس را با ورود به منامه پایتخت بحرین آغاز کرد و در فرودگاه منامه مورد استقبال «عبداللطیف بن راشد الزیانی» وزیر خارجه بحرین قرار گرفت.

رییس‌جمهور اسرائیل قرار است پس از بحرین، به امارات متحده عربی سفر کند. او پیشتر به امارات سفر کرده، اما سفرش به بحرین، اولین سفر یک رئیس‌جمهور اسرائیل از این پادشاهی است.

هرتزوگ پیش از آغاز سفر خود، این سفر را «یک گام تاریخی دیگر در رابطه بین اسرائیل و کشورهای عربی امضاکننده توافق ابراهیم» خواند و نسبت به این که «کشورهای بیشتری بتوانند به دایره صلح با دولت اسرائیل بپیوندند» ابراز امیدواری کرد.

بحرین و امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۰ با حمایت دولت آمریکا، در چارچوب توافقی موسوم به «توافق ابراهیم» روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کردند و در بهمن ماه سال گذشته، نفتالی بنت، نخست‌ وزیر وقت اسرائیل به بحرین سفر کرد.

همچنین چهاردهم بهمن ماه گذشته و در جریان سفر تاریخی بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل به بحرین نیز، مقام‌های دو کشور یادداشت تفاهم امنیتی امضا کردند.

هم‌زمان با این سفر، رزمایش بزرگ نیروی دریایی آمریکا با حدود ۶۰ کشور دیگر، از جمله چند کشور منطقه، برگزار شد و اسرائیل نیز برای نخستین بار در این رزمایش شرکت کرد.

قرار است رییس‌جمهور اسرائیل در سفر خود به منامه با پادشاه بحرین دیدار و گفت‌وگو کند. همچنین دیدار با اعضای جامعه یهودی بحرین و شرکت در یک جلسه هیات توسعه اقتصادی بحرین، از دیگر برنامه‌های سفر رئیس‌جمهور اسرائیل به بحرین است.

هرتزوگ همچنین روز دوشنبه عازم ابوظبی می‌شود تا با «محمد بن زاید» همتای اماراتی خود دیدار کند.

رییس‌جمهور اسرائیل همچنین در ابوظبی در یک مجمع درباره اکتشافات فضایی که نارندرا مودی نخست‌وزیر هند نیز در آن شرکت خواهد کرد، حضور خواهد یافت.

پیشتر در جریان سفر جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا به اسرائیل، چهار کشور آمریکا، اسرائیل، امارات متحده عربی و هند موسوم به گروه «آی۲یو۲»، از اجرای یک پروژه مشترک امنیت غذایی و همچنین انرژی‌های پاک خبر داده بودند.

عضویت اسرائیل و امارات در این گروه پس از آن صورت گرفت که دو کشور روابط خود را عادی‌‌سازی کردند.

رسانه‌های اسرائیلی روز یکشنبه گزارش دادند که در آستانه سفر رییس‌جمهور اسرائیل به بحرین، عده‌ای که به گروه‌های اپوزیسیون حامی جمهوری اسلامی وابسته بودند، روز جمعه تظاهراتی را در بحرین علیه این سفر برگزار کردند.

پیشتر اعلام شده بود که نیروهای امنیتی بحرین نیز تدابیر امنیتی را برای حفظ جان رییس‌جمهوری اسرائیل افزایش خواهند داد.

جمهوری اسلامی بارها عادی‌ شدن روابط کشورهای عربی به ویژه کشورهای خلیج فارس با اسرائیل را محکوم کرده است.

اما این در حالی است که پرواز هواپیماهایی از اسرائیل به قطر در جریان برگزاری جام جهانی فوتبال قطر، با استقبال فیفا و آمریکا مواجه شد.

رییس فیفا گفت که این اقدام «بستری برای بهبود روابط روابط در خاورمیانه فراهم می‌کند».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.