مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: غنی‌سازی ۶۰ درصدی «پیامدهایی» برای تهران خواهد داشت

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که غنی‌سازی ۶۰ درصدی و نزدیک به استفاده نظامی، «پیامدهایی» برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ایران به ما اطلاع داد ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصدی خود را سه برابر می‌کند که بسیار نزدیک به سطح نظامی یعنی ۹۰ درصد است».

گروسی تاکید کرد که این موضوع «اتفاقی پیش پا افتاده‌ نیست» و برای جمهوری اسلامی «پیامدهایی» دارد.

او گفت که این میزان غنی‌سازی مواد هسته‌ای را که از این طریق در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد، «نمی‌توان حذف کرد» و این مواد ممکن است استفاده دیگری داشته باشند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ شهریور بر اساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده بود ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران با خلوص ۶۰ درصد، به ۵۵ کیلوگرم رسیده است که در صورت غنی‌سازی با خلوص‌ بالاتر، از میزان لازم برای تولید بمب اتمی بیشتر است.

سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به تصویب قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی، از تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد در سایت فردو خبر داد.

خبرگزاری ایسنا نوشت: «سازمان انرژی اتمی به دنبال آن است تا از امکانات و فضای سایت فردو برای تجهیز و تولید [اورانیوم غنی‌شده] حداکثر استفاده را به کار گیرد.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۶ آبان قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی مبنی بر درخواست از جمهوری اسلامی برای همکاری فوری با آژانس در مورد سایت‌های مشکوک در ایران را تصویب کرد.

در قطعنامه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، از جمهوری اسلامی خواسته شده است درباره ابهام‌های موجود در ارتباط با سایت‌های مریوان، ورامین و تورقوزآباد فورا توضیح دهد.

گروسی پس از تصویب این قطعنامه در گفت‌وگویی اعلام کرد: «ایران مواد لازم برای داشتن یک بمب را دارد اما اطلاعاتی نداریم که نشان دهد یک برنامه هسته‌ای تسلیحاتی دارد و هنوز به نقطه بی‌بازگشت نرسیده‌ایم.»

این در حالی است که آهارون هالیوا، رییس بخش اطلاعات ارتش اسرائیل، از احتمال غنی‌سازی ۹۰ درصدی از سوی جمهوری اسلامی خبر داد و اعلام کرد ایران احتمالا به زودی دست‌کم یک غنی‌سازی ۹۰ درصدی در سطح تسلیحاتی انجام خواهد داد.

در همین حال دانیل شاپیرو، سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل، گفت: «باید تمرکز بر جلوگیری از حرکت ایران به سمت ساخت کلاهک اتمی باشد؛ از جمله با گزینه نظامی.»

جروزالم پست پیش از این به نقل از مقام‌های اسرائیل که نامشان ذکر نشد، گزارش داد که جمهوری اسلامی حتی در صورت غنی‌سازی ۹۰ درصدی، با رسیدن به قابلیت منفجر کردن بمب اتمی، دو سال فاصله دارد.

پیش از این، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی و آمریکا را مبنی بر لزوم پاسخگویی فوری ایران به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سه سایت مشکوک، با اکثریت قاطع تصویب کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.