افزایش هشدارها درباره در خطر بودن جان زندانیان سیاسی و احتمال صدور احکام سنگین علیه آنها

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

با وجود هشدارهای نهادها و کنشگران مدنی درباره تشدید اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی، گزارش‌های گسترده‌ای از در خطر بودن جان زندانیان و احتمال صدور احکام سنگین علیه آنها منتشر شده است.

روز پنج‌شنبه، کمپین فعالان بلوچ خبر تشکیل پرونده با اتهام محاربه را برای دو کودک ۱۵ و ۱۶ ساله بلوچ که در زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شوند، تایید کرد. این دو نوجوان که محمد و علی رخشانی نام دارند روز ۹ مهر به دست نیروهای نظامی بازداشت شدند.

از سوی دیگر، گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از این است که در پی کشته شدن محمداقبال نائب‌زهی‌، نوجوان ۱۶ ساله، در جمعه خونین زاهدان مادر او بیمار شده است. محمداقبال کودک کار و فاقد شناسنامه بود و درآمدش را صرف پدر و مادر سالخورده‌اش می‌کرد.

همچنین بر اساس گزارش‌های منتشرشده، پوریا نحوی دانشجوی دانشگاه فنی شمسی‌پور تهران که روز ۱۶ مهر بازداشت شده بود، بدون حق استفاده از وکیل، به پنج سال حبس محکوم شده است.

در همین حال، منابع آگاه به ایران اینترنشنال گفتند با وجود تلاش‌ها و درخواست‌های خانواده توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، دادگاه امیر رئیسیان، وکیل انتخابی خانواده او را نپذیرفته است.

روز پنج‌شنبه، ۱۴۶ نفر از اساتید دانشگاه گیلان در نامه به رییس این دانشگاه خواستار لغو احکام محرومیت از تحصیل، منع ورود به دانشگاه و اخراج از خوابگاه دانشجویان این دانشگاه پیش از پایان ترم جاری شدند و تاکید کردند که «همه ما در قبال آینده اين جوانان مسئولیم.»

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، نهادهای امنیتی در هفته‌های گذشته انجمن‌ها و نهادهای اقلیت‌های مذهبی را برای انتشار بیانیه‌هایی در محکومیت خیزش انقلابی ایرانیان تحت فشار قرار داده‌ و آنها بیانیه‌هایی با متن‌های مشابه منتشر کرده‌اند.

همچنین در ادامه هدف قرار گرفتن چهره‌های معترض سرشناس، خانه‌باغ خانوادگی الناز رکابی، سنگ نورد تاریخ ساز ایران که بدون حجاب اجباری در فینال مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد، توسط سرکوبگران و نیروهای حامی جمهوری اسلامی تخریب شد.

در همین حال، هرانا گزارش داد نازی (فاطمه) حبیبی، بازیگر و گرافیست معترضی که از سوم آذر در زندان قرچک ورامین زندانی است، از دریافت داروهای خود محروم است و خانواده‌اش نسبت به وخامت حال او ابراز نگرانی کرده‌اند. طبق این گزارش، مسئولان زندان از دریافت داروهای او خودداری کرده‌اند.

همچنین منابع آگاه گزارش دادند یاشار توحیدی، دانشجوی زندانی، در جریان حمله ماموران جمهوری اسلامی به بند ۷ و ۸ اوین، ۳ گلوله جنگی خورد اما مسئولان زندان رجایی شهر از درمان او امتناع می‌کنند. بر اساس گزارش‌ها، عفونت پاهای او به‌حدی است که توان رفتن را از او گرفته و جان او در خطر جدی قرار دارد.

بر اساس گزارش فعالان حقوق بشری، در حالی که یاشار توحیدی از درد به خود می‌پیچد و ممکن است پایش را از دست بدهد، مسئولان زندان تنها برای تسکین درد به او مسکن‌های بی‌اثر می‌دهند.

در حالی که سرکوبگران در خیزش انقلابی مردم ایران بسیاری از هنرمندان را بازداشت کرده‌اند، ویدیویی که توسط کانون «فیلمسازان مستقل ایرانی» منتشر شده نشان می‌دهد، پانزدهمین فستیوال فیلم حقوق بشر وین اتریش (اول تا یازدهم دسامبر) با یاد مژگان اینانلو، سینماگر زندانی دربند جمهوری اسلامی، در این شهر افتتاح شد.

فیلم «هزاران زن» به کارگردانی اینانلو در شرایطی به نمایش گذاشته می‌شود که او به دلیل بازداشت در شامگاه ۲۵ مهرماه ۱۴۰۱ امکان شرکت را در این جشنواره ندارد. او از معترضان به حجاب اجباری است که در صفحه اینستاگرام، تصاویر خود را بدون حجاب منتشر کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید