کرملین شرط بایدن برای مذاکره با پوتین را رد کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

یک روز پس از اظهارات جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، درباره شرایط گفت‌وگوی او با ولادیمیر پوتین، کرملین اعلام کرد این شرایط را نمی‌پذیرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز جمعه ۱۱ آذر گفت که رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد مذاکرات تنها پس از خروج روسیه از اوکراین امکان‌پذیر خواهد بود که بدیهی است مسکو آن را رد می‌کند.

این مقام ارشد روسیه تاکید کرد «عملیات نظامی» مسکو علیه اوکراین همچنان ادامه خواهد یافت.

روز پنج‌شنبه ۱۰ آذر، بایدن در جریان یک نشست خبری مشترک با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در کاخ سفید گفت که اگر پوتین به دنبال راهی برای پایان دادن به جنگ در اوکراین باشد، «آماده است با او گفت‌وگو کند».

به این ترتیب بایدن شرط اول این گفت‌وگو را خروج نیروهای روسیه از اوکراین تعیین کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «در صورت تحقق چنین شرطی، با مشورت با دوستان فرانسوی و ناتو، خوشحال می‌شوم که با پوتین بنشینم تا ببینم چه چیزی در سر دارد. او هنوز این کار را نکرده است.»

اما سخنگوی کرملین گفت که رییس‌جمهوری روسیه ضمن رد شروط بایدن، «از برقرار شدن تماس‌ها و انجام مذاکرات که بسیار مهم است»، استقبال کرده و می‌کند.

پسکوف در ادامه گفت که آمریکا الحاق چهار قلمرو اوکراینی را که مسکو در ماه سپتامبر آن را مطرح کرد، به رسمیت نمی‌شناسد که این امر «به طور قابل توجهی جست‌وجو برای یک زمینه (مشترک) در یک گفت‌وگوی احتمالی را پیچیده می‌کند.»

پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت که مسکو آماده است اگر کسی بخواهد درباره اوکراین مذاکره کند، گوش کند.

تهاجم روسیه به اوکراین در حالی ادامه دارد که میخایلو پودولیاک، مشاور رییس‌جمهوری اوکراین، گفت که بین ۱۰ تا ۱۳ هزار سرباز اوکراینی کشته شده‌اند اما اعداد دقیق در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

همچنین اوکراین روز پنج‌شنبه اعلام کرد با وجود تعمیرات شبکه برق پس از حملات روسیه، همچنان برق محل سکونت حدود شش میلیون نفر در این کشور قطع است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها