بولتن سری فارس؛ وزارت اطلاعات و سپاه از قبل از حادثه شاهچراغ خبر داشتند اما مانعش نشدند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

بررسی ایران اینترنشنال روی بولتن‌های سری خبرگزاری فارس برای حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی پیش از حمله اخیر به «حرم شاهچراغ» در شیراز از وقوعش خبر داشته اما مانعش نشده است.

در یکی از این بولتن‌های سری که با هک خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه، از سوی گروه هکری بلک‌ریوارد به دست ایران اینترنشنال رسیده، نوشته شده که فرمانده کل سپاه پاسداران قصد دارد فرمانده سپاه شیراز را تغییر دهد. سپس با فونتی دیگر نوشته شده: «چون سپاه از قبل در جریان حمله به شاهچراغ بوده است.»

اطلاعات فنی بولتن سری مورد نظر نشان می‌دهد که فردی به نام عزیزی این فایل در روز ۱۱ نوامبر یعنی ۲۰ آبان ایجاد کرده و بعدا هم تغییری نداده است، چون اگر جمله‌ای به فایل اضافه می‌شد تاریخ ایجاد فایل و تاریخ اصلاحش یکی نبود.

اما در بولتن سری دیگری فاش شده که وزارت اطلاعات پیش از حمله به شاهچراغ، عامل دوم ادعایی را شناسایی کرده اما به بهانه کسب اطلاعات بیشتر از گروه، جلویش را نگرفته است.

در سندی دیگر ادعا شده که اعضای یک تیم تروریستی که پشت پرده حمله به شاهچراغ بوده چند هفته قبل‌تر شناسایی و بازداشت شده بودند.

مقام‌های جمهوری اسلامی درباره هویت عاملان حمله هم تناقض‌های زیادی داشته‌اند. نفر اول تبعه تاجیکستان معرفی شده، نفر دوم افغان و مسوول امور پشتیانی. همچنین ادعا شده فرمانده عملیات تبعه جمهوری آذربایجان هنگام فرار از کشور دستگیر شده است.

نام عامل ابتدا حامد بدخشانی عنوان شد، بعدا گفتند نامش سبحان کمرونی بوده با اسم مستعار ابوعایشه العمری.

نفر دوم هم محمد رامز رشیدی بود که جلوی دوربین اعتراف اجباری نشست و داعش را به خیزش انقلابی ربط داد.

اگرچه در بولتن محرمانه فرمانده سپاه یک بار ادعا شده که ابوعایشه دو بار به افغانستان رفته و با داعش بیعت کرده، اما در جای دیگر گفته‌اند اسرائیل پشت حمله تروریستی بوده است.

با این حال می‌گویند این شبکه خارجی به داعش خراسان مرتبط است. در بولتنی دیگر اما گفته شده وزارت اطلاعات چند عامل طالبان را که قرار بود در امکان مذهبی عملیات خرابکارانه انجام دهند، دستگیر کرده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا، ششم آبان، یعنی دو روز پس از حادثه، فیلمی را با عنوان ورود نیروهای واکنش سریع پلیس به حرم شاهچراغ منتشر کرد.

اما خبرهای محرمانه بولتن تهیه شده برای فرمانده سپاه پاسداران چیز دیگری می‌گوید. به نوشته این بولتن، کسی که عامل حمله را کشته یکی از نیروهای امنیتی سپاه بوده که اتفاقی برای نماز در حرم حضور داشته و وقتی حمله را می‌بیند، اسلحه‌اش را از دفتر امانات می‌گیرد و شلیک می‌کند.

همین بولتن گواهی می‌دهد که تیم عملیاتی نیروی انتطامی هم به شکل اتفاقی در آن اطراف بوده که پس از شنیدن صدای شلیک گلوله وارد عمل می شود.

به عبارت دیگر، آن‌ها عوامل خودسری بودند که بدون اطلاع از برنامه از پیش تعیین شده وارد داستان شده‌اند. داستان ساختگی تروری که دو نهاد امنیتی جمهوری اسلامی یکی زیر نظر علی خامنه‌ای و یکی هم زیر نظر ابراهیم رییسی و خامنه‌ای با آگاهی از وقوعش اجازه دادند اتفاق بیفتد.

در بولتن سری تهیه شده برای حسین سلامی آمده پس از وقوع حمله به شاهچراغ و محکومیت‌های جهانی، دستکم به ادعای خود سپاه، فضای بین‌المللی به نفع جمهوری اسلامی تغییر کرده است؛ حادثه‌ای که دقیقا در روز برگزاری مراسم چهلم مهسا امینی اتفاق افتاد.

به نوشته این بولتن سری، قرار است رییسی به مناسبت چهلم حادثه شاهچراغ ۱۶ آذرماه همزمان با روز دانشجو به شیراز برود.

جمهوری اسلامی حمله به شاهچراغ را «حادثه‌ای تروریستی» عنوان کرده و مدعی شده داعش مسوولیتش را پذیرفته است. در این حادثه ۱۳ نفر کشته شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها