محکومیت چهار نفر به اعدام به اتهام «همکاری با اسرائیل» و «ربایش منصور رسولی»

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۹

قوه قضاییه از محکومیت چهار نفر به اعدام به اتهام همکاری اطلاعاتی با اسرائیل خبر داد. در رسانه‌های حکومتی این افراد به نقش داشتن در ربایش منصور رسولی، عضو یگان ۸۴۰ نیروی قدس و گرفتن اعتراف از او متهم شده‌اند.

هویت این چهار نفر حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی اعلام شده که به گفته قوه قضاییه «در اخذ اعتراف ساختگی» دست داشتند.

رسانه‌های حکومتی ضمن انتشار ویدیویی از این افراد اعلام کردند آنان در «ربودن منصور رسولی» نقش داشته‌اند.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی تلاش می‌کند با پخش اعترافات اجباری از بازداشت‌شدگان، آنان را به شهادت دادن علیه خود و تایید مواضع حکومت وادار کند.

از جنجالی‌ترین این اتفاقات، پخش اعترافات مازیار ابراهیمی و چند نفر دیگر به اتهام نقش داشتن در ترور دست اندرکاران برنامه اتمی ایران بود اما این افراد آزاد شدند و مقامات اعلام کردند که از آنان «دلجویی» شده است.

پخش اعترافات اجباری نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام شده به دست جمهوری اسلامی، علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی المپیادی زندانی و احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی از جمله اعترافات اجباری‌ای هستند که در سال‌های اخیر اخذ و منتشر شده‌اند.

ایران‌اینترنشنال نهم اردیبهشت در گزارشی اختصاصی خبر داد که یک عضو یگان ۸۴۰ نیروی قدس به ماموریت خود برای انجام سه ترور در ترکیه، آلمان و فرانسه اذعان کرده است.

یک روز بعد، رسانه‌های اسرائیلی با اشاره به گزارش اختصاصی ایران‌اینترنشنال، از قول منابع اسرائیلی خبر دادند که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران را موساد خنثی کرده است.

پس از آن نیز رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند ماموران موساد یک مامور نیروی قدس سپاه پاسداران به نام منصور رسولی را که در طرح ترور نقش داشته، در داخل خاک ایران بازجویی و بعد رها کرده‌اند.

روز ۱۷ اردیبهشت منصور رسولی در ویدیویی اعلام کرد «مورد ربایش یکی از تیم‌های زورگیر» قرار گرفته بود.

در همان روز ایران‌اینترنشنال فایل دیگری از این فرد را منتشر کرد که در آن، او به اقدامات و تلاشش برای انجام این ترورها اعتراف می‌کند.

این فرد می‌گوید از او خواسته شده یک نفر اسرائیلی را در استانبول، یک ژنرال آمریکایی را در آلمان و یک روزنامه‌نگار را در فرانسه ترور کند.

ایران‌اینترنشنال روز ۳۰ تیر نیز اطلاعاتی اختصاصی منتشر کرد که یک مقام ارشد دیگر سپاه پاسداران به نام یدالله خدمتی، در ایران مورد بازجویی ماموران موساد قرار گرفته و در این بازجویی چند ساعته، اطلاعاتی درباره انتقال سلاح به سوریه، عراق، لبنان و یمن داده است.

او در ویدیویی با تایید نقش خود در آماد و پشتیبانی سپاه و ارتباط با علی‌اصغر نوروزی، فرمانده این بخش، از فعالیت‌هایش در ارسال سلاح برای گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی ابراز پشیمانی می‌کند و از همکارانش می‌خواهد دست به چنین اقدام‌هایی نزنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.