رویترز: مقام‌های ترکیه تقریبا آماده انجام عملیات زمینی علیه سوریه هستند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۸

خبرگزاری رویترز از آمادگی تقریبی مقام‌های ترکیه برای انجام عملیات زمینی در سوریه خبر داد. این خبرگزاری نوشت ارتش ترکیه تنها به چند روز زمان نیاز دارد تا به آمادگی کامل در این زمینه دست یابد.

رویترز نوشت که ادوات توپخانه‌ای ترکیه به مدت یک هفته به طور روزانه به اهداف کردهای یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه حمله کردند و هواپیماهای جنگی ترکیه نیز حمله‌های هوایی انجام دادند.

حملات هوایی ترکیه با ادعای گرفتن انتقام از بمب‌گذاری در منطقه تقسیم استانبول آغاز شد؛ حمله‌ای تروریستی که آنکارا، حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را مسوول آن معرفی کردند. هیچ گروهی اما مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفت و پ‌ک‌ک و ی‌پ‌گ نیز دست داشتن در این حمله را رد کردند.

رویترز نوشت یگان‌های مدافع خلق در برخی مواقع به حملات برون مرزی با پرتاب خمپاره پاسخ داده‌اند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از یک مقام ارشد ترکیه نوشت که نیروهای مسلح این کشور «تنها به چند روز زمان نیاز دارند تا به طور کامل آماده شوند».

این مقام ارشد گفت: «زمان زیادی طول نمی‌کشد تا عملیات آغاز شود. فقط به این بستگی دارد که رییس‌جمهوری [اردوغان] دستور دهد.»

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه، رجب طیب اردوغان روز دوشنبه پس از نشست کابینه این کشور گفت: «هیچ‌کس نباید از عملیات نظامی ترکیه با هدف ایجاد صلح و گسترش حلقه امنیتی ناخرسند شود.»

او با وجود اعلام عزم ترکیه برای حمله به کردهای شمال سوریه، از ارائه تاریخ برای آغاز این حمله خودداری کرد.

پیشتر رییس‌جمهوری ترکیه حمله هوایی روز سه‌شنبه هفته گذشته به شمال سوریه و احزاب کُرد را «آغاز عملیات نظامی» علیه کُردها و «حملاتی ادامه‌دار» خوانده بود و همزمان، مرکز رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه از کشته شدن دست‌کم ۱۱ غیرنظامی در نتیجه «عملیات پنجه-شمشیر» خبر داد.

اردوغان روز چهارشنبه نیز گفت که ترکیه بیش از هر زمان دیگری مصمم است تا مرزهای جنوبی خود را با سوریه و عراق از راه یک «کریدور امنیتی» حفظ کند.

حملات سنگین ترکیه به شمال سوریه و عراق، با حمله سپاه پاسداران به مواضع احزاب در اقلیم کردستان عراق و کشتار شهروندان کُرد در ایران هم‌زمان شده است.

شورای وزیران امنیت ملی عراق به تازگی و در جلسه‌ای درباره حملات و تهدیدات سپاه پاسداران علیه اقلیم کردستان اعلام کرد طرحی برای استقرار مجدد نیروهای مرزی این کشور به منظور حفظ خط صفر در امتداد مرزهای ایران و ترکیه تدوین می‌شود.

شورای وزیران امنیت ملی عراق تصمیم گرفت تا با دولت اقلیم کردستان و وزارت پیشمرگه با هدف متحد کردن تلاش ملی برای حفاظت از مرزهای عراق هماهنگ شود.

پربیننده‌ترین‌ها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید