چند نوجوان دیگر به کشته‌شدگان اضافه شدند؛ نابینا شدن جوانان بر اثر گلوله‌ ساچمه‌ای

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

آمار معترضان جان‌باخته به ویژه نوجوانان ‌کشته‌شده در خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی همچنان در حال افزایش است؛ همزمان یک پزشک فوق تخصص قرنیه از تخلیه چشم‌های تعداد زیادی از معترضان به ویژه معترضان جوان به دلیل اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای از سوی نیروهای امنیتی خبر داد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، محمد حسین کمندلو، نوجوان ۱۷ ساله‌ای که روز سه‌شنبه در مشیریه تهران بر اثر اصابت گلوله نیروهای امنیتی کشته شده و جنازه او روز یکشنبه ششم آذر تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد.

همچنین شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز دوشنبه هفتم آذر خبر داد که عرشیا امامقلی‌ زاده علمداری، نوجوان ۱۶ ساله که به اتهام عمامه‌پرانی در جلفا در آذربایجان شرقی، ۱۰ روز بازداشت شده بود، تنها دو روز بعد از آزادی خودکشی کرد و جان باخت.

منبع نزدیک به خانواده عرشیا روز دوشنبه به ایران اینترنشنال گفت پس از خودکشی عرشیا، ماموران جمهوری اسلامی به خانه او هجوم آوردند و تهدید کردند که «اگر صدایتان دربیاید اتفاق بدی برای شما خواهد افتاد.»

پیشتر گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی بود که مائده (ماهک) هاشمی، نوجوان ۱۶ ساله، روز سوم آذر بر اثر ضربات باتوم نیروهای امنیتی در شیراز کشته شد و جنازه او روز پنجم آذر با حضور نیروهای امنیتی در کنگان دفن شده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد رضا کاظمی، نوجوان ۱۶ ساله اهل موچش از توابع کامیاران، که با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده بود، پس از ۶ روز در اثر شدت جراحت جان‌ باخت.

همچنین گزارش رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است مسعود دولتشاهی مرد ۳۸ ساله‌ای که روز ۲۹ آبان در تجمع سعادت‌آباد از ناحیه قفسه سینه مورد اصابت گلوله ماموران امنیتی قرار گرفته بود روز دوشنبه ۷ آذر درگذشته است.

علاوه بر کشته شدن نوجوانان از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، محمدجعفر قائم‌پناه، فوق تخصص قرنیه، در ویدیویی اعلام کرد که تعداد زیادی از معترضان به دلیل اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای، چشم‌هایشان تخلیه شده‌ است.

او افزود: «این افراد سند‌های متحرکی در جامعه‌اند و همه خواهند دید آنها چشم‌‌هایشان را به دلیل اعتراض‌ها از دست داده‌‌اند.»

روز جمعه ۱۴۰ پزشک متخصص چشم در نامه‌ای به رییس انجمن چشم‌پزشکی ایران اعلام کردند تعداد زیادی از شهروندان بر اثر اصابت ساچمه و پینت‌بال در جریان تلاش عمال حکومت برای سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران، بینایی یک یا هر دو چشم خود را از دست داده‌اند.

پیش از این نیز بیش از ۲۳۰ پزشک متخصص چشم ایرانی، در نامه‌ای به رییس انجمن چشم‌پزشکی هشدار مشابهی داده بودند.

در مناطق کردنشین، آمار قربانیان خیزش سراسری همچنان رو به افزایش است و هه‌نگاو از جان‌ باختن شورش نیکنام، معترض اهل مهاباد که هفته گذشته با شلیک مستقیم ماموران حکومتی مجروح شده بود، خبر داده است.

پیشتر جلال محمود‌زاده، نماینده مهاباد در مجلس روز یکشنبه ششم آذر گفته بود که در یک ماه گذشته براساس آمار‌های غیررسمی ۱۰۵ نفر در مناطق کردنشین کشته شده‌اند.

این در حالی است که حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه نظام با مدارا با اعتراضات برخورد کرده، گفت برخلاف سال ۹۸ که تعداد زیادی کشته شدند، علی خامنه‌ای اجازه نداده نیروی انتظامی با اسلحه با مردم مقابله کند و بیش از ۲۵۰۰ مامور زخمی و بیش از ۴۰ نفر از آن‌ها کشته شدند.

افزایش آمار کشته‌های خیزش سراسری در ایران در حالی است که سازمان‌های بین‌المللی از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل و یونیسف از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به کشتار معترضان به ویژه کودکان و نوجوانان پایان دهد.

یونیسف به تازگی با انتشار بیانیه‌ای خشونت علیه کودکان را در جریان اعتراض‌ها در ایران محکوم و از مرگ بیش از ۵۰ کودک در این کشور ابراز نگرانی کرد.

صندوق کودکان سازمان ملل همچنین به تداوم حملات به مدارس اشاره کرد و نوشت:‌ «مدارس باید همیشه مکانی امن برای کودکان باشند.»

پنجشنبه هفته گذشته نیز شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به قطعنامه‌ای رای داد که بر اساس آن باید کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره سرکوب خیزش سراسری در ایران تشکیل شود. اما جمهوری اسلامی روز دوشنبه اعلام کرد که با این کمیته همکاری نخواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها