حمایت از خیزش انقلابی در خارج از کشور؛ تجمعات ایرانیان ترکیه، اروپا و آمریکای شمالی

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۶

صدها نفر از ایرانیان خارج از کشور همراه با شهروندان دیگر کشورها، روز شنبه پنجم آذر در تجمعاتی اعتراضی به حمایت خود از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی ادامه دادند.

همچون دو ماه گذشته، امروز هم در شهرهای پاریس فرانسه، میلان ایتالیا، استانبول ترکیه، استکهلم، گوتنبرگ و مالموی سوئد، برلین و فرانکفورت آلمان، آرهوس دانمارک، بوداپست مجارستان و ...، تجمع‌هایی اعتراضی بر پا شد.

ایرانیان و کنشگران آمریکای شمالی نیز در شهرهای مختلف به برگزاری تجمع و تظاهرات اقدام کردند.

آمریکا: واشینگتن دی‌سی، نیویورک، لس‌آنجلس

ایرانیان و کنشگران برای دهمین هفته متوالی به واشینگتن‌دی‌سی آمدند و در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران تجمع و تظاهرات کردند. تظاهرات‌کنندگان با سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی، تا مقابل بنای یادبود این شهر راهپیمایی کردند.

ایرانیان و کنشگران در نیویورک در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران تجمع کردند. شرکت‌کنندگان در این تجمع نسبت به عدم واکنش یونیسف به کشتار ده‌ها کودک در ایران اعتراض کرده و خواستار توجه آمریکا و جامعه بین‌المللی به کشتار مردم در خیزش انقلابی ایرانیان شدند.

ایرانیان و کنشگران در لس‌آنجلس با تجمع در مقابل یکی از دفاتر وابسته به یونیسف، نسبت به سکوت این سازمان در برابر کشتار ده‌ها کودک در جریان خیزش انقلابی مردم ایران اعتراض کردند.

کانادا

ایرانیان و کنشگران در شهرهای ونکوور کانادا در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران تجمع و تظاهرات برگزار کردند و با سردادن شعار و حمل پلاکارد خواستار آزادی زندانیان سیاسی و پایان سرکوب خشونت‌بار مردم، از جمله در مناطق کردنشین و سیستان و بلوچستان شدند.

فرانسه؛ پاریس

ایرانیان مقیم فرانسه در پاریس و در حمایت از خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی تجمع کردند.

دانمارک؛ آرهوس

در شهر آرهوس، ایرانیان مقیم دانمارک تجمع کرده و شعارهایی چون «با این که دوریم از وطن، پشت شماییم هموطن» و «زن زندگی آزادی» سر دادند.

ایتالیا، میلان

تجمع اعتراضی ایرانیان سراسر ایتالیا علیه جمهوری اسلامی در شهر میلان و همزمان با روز جهانی منع خشونت علیه زنان برگزار شد.

معترضان در این تجمع که در مکانی به نام «دروازه صلح» برپا شده بود، علیه جمهوری اسلامی شعار دادند و خواستار توقف کشتار زنان و کودکان در ایران شدند.

سوئد؛ استکهلم، گوتنبرگ و مالمو

شماری از شهروندان ایرانی مقیم استکهلم به نشانه همبستگی با مردم کردستان و اعتراض به کشتار و سرکوب گسترده در مناطق کردنشین، مقابل پارلمان سوئد تجمع کردند.

در شهر گوتنبرگ نیز شماری از ایرانیان، در حمایت از خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی تجمع کردند.

در شهر مالموی سوئد نیز شماری از ایرانیان برای برگزار کردن تجمع اعتراضی خود که شنبه هر هفته برگزار می‌شود، همراه با پلاکاردهای اعتراضی در مرکز شهر جمع شدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

این تجمعات در حالی در سوئد برگزار شد که صبح روز شنبه وزارت امور خارجه سوئد در ایمیلی به ایران‌اینترنشنال اعلام کرد این کشور به همراه سایر کشورهای اتحادیه اروپا حمایت قاطع خود را از ایرانیانی که برای رعایت حقوق بشر خود تظاهرات می‌کنند، بیان و خشونت حکومت علیه معترضان را به وضوح محکوم می‌کند.

آلمان؛ برلین و فرانکفورت

شماری از ایرانیان در برلین به‌ مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، تجمعی برگزار کردند.

شهروندان ایرانی در این تجمع به یاد کشته‌شدگان خیزش‌ انقلابی در ایران شمع روشن کردند.

در فرانکفورت نیز جمعی از پزشکان ایرانی و آلمانی ساکن این شهر تجمعی اعتراضی در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی برگزار کردند.

پزشکان، دندان‌پزشکان، پیراپزشکان و ... با روپوش‌های سفید در این تجمع اعتراضی حاضر شدند و ضمن حمایت از کادر پزشکی داخل ایران، سوءاستفاده نیروهای امنیتی از آمبولانس را برای سرکوب مردم معترض محکوم کردند.

ترکیه؛ استانبول

روز شنبه در استانبول، صدها نفر از شهروندان ایرانی مقیم این شهر همراه با جمعی از کنشگران حقوق زنان، تجمع کردند.

معترضان در این تجمع که با هدف حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی برگزار شد، شعارهایی چون «از استانبول تا تهران، جانم فدای ایران» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

حاضران در این تجمع که مشابه آن در هفته‌های گذشته نیز برگزار شده است، با بالا بردن تصاویر کشته‌شدگان این اعتراضات، از آنان یاد کردند.

در این گردهمایی بیانیه‌ای هم برای «آزادی و رهایی از ۴۴ سال ظلم و ستم جمهوری اسلامی که مخالف ایران آزاد است» قرائت شد.

در این بیانیه به آمار ایرانیانی که در طول دو ماه خیزش انقلابی کشته، زخمی یا بازداشت شده‌اند نیز اشاره شد.

نویسندگان این بیانیه همچنین تاکید کردند: «از این به بعد هیچ کجا نام ننگین جمهوری اسلامی با نام شریف ایران همسان نیست.»

حاضران در این راهپیمایی همچنین وعده دادند همچون هفته‌های گذشته به حضور در تجمع‌های اعتراضی روز شنبه خود تا زمان پیروزی خیزش انقلابی مردم در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه ادامه دهند.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید