خامنه‌ای خیزش انقلابی را «سر انگشت نقشه بزرگ دشمن» و معترضان را «جاهل و مزدور» خواند

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

همزمان با هفتادمین روز خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای در سخنرانی به مناسبت روز بسیج، معترضان را «جاهل و مزدور» خواند. او بار دیگر و مانند گذشته، اعتراضات مردمی را به آمریکا نسبت داد و آن را «سر انگشت نقشه بزرگ دشمن» خواند.

خامنه‌ای گفت: «بسیج نباید فراموش کند که دشمن اصلی استکبار جهانی است. این چهار نفر (معترضان) یا غافلند یا جاهلند یا تحلیل بد به آنها داده شده است. تعدادی هم مزدورند.»

علی خامنه‌ای روز ۱۱ آبان در دیدار با تعدادی از دانش‌آموزان، خیزش انقلابی مردم ایران را «جنگ ترکیبی» خوانده و حضور نوجوانان در اعتراضات را بر اثر «بی‌دقتی» و «احساسی» دانسته بود.

او روز دوشنبه ۱۱ مهر نیز گفته بود: «با صراحت می‌گویم این حوادث طراحی آمریکا، اسرائیل و دنباله‌روهای آنهاست.»

رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه پنجم آذر همچنین گفت که در رسانه‌های داخلی پیشنهاد شده برای حل مشکلات کشور باید «صدای ملت را شنید و مشکلات با آمریکا را حل کرد».

او در واکنش به این موضع اعلام کرد مذاکره مشکل با آمریکا را حل نمی‌کند: «آنان به دنبال باج گرفتن و حذف اقدامات موشکی و منطقه‌ای ایران و در نهایت تغییر قانون اساسی و حذف نهادهایی مانند شورای نگهبان هستند.»

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد: «دشمن به دنبال برجام دو برای از خروج ایران از منطقه و به دنبال برجام سه برای حذف تولید سلاح راهبردی ایران مانند موشک و پهپاد بود.»

خامنه‌ای همچنین شرکت کنندگان در مراسم تشییع قاسم سلیمانی را «صدای ملت» خواند و گفت که «شما صدای ملت را بشنوید».

او مدعی شد که بیش از ۱۰ میلیون نفر در مراسم تشییع سلیمانی شرکت کرده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی اما در ابتدای سخنان خود با اشاره به خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی گفت: «در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند که جلوی ظلم به دیگران را بگیرند.»

او اضافه کرد: «امروز به‌حمدالله میلیون‌ها نفر بسیجی رسمی و میلیون‌ها نفر بسیجی غیررسمی داریم.»

او سخنان مطرح شده درباره انقطاع نسلی را «حرف‌های گعده‌های روشنفکرانه» خواند و اضافه کرد: «واقعیت جز این است و بسیج همان بسیج دهه ۶۰ است.»

برخی مقام‌های جمهوری اسلامی اما دلیل حضور گسترده جوانان و دانش آموزان در خیزش انقلابی مردم را استفاده از اینترنت در دوره کرونا یا تحت تاثیر بازی‌های کامپیوتری ذکر کرده‌اند.

خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی با وجود سخنان خامنه‌ای و تهدیدهای مقام‌های جمهوری اسلامی، همچنان ادامه دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید