تداوم خیزش انقلابی؛ «شنبه سیاه دانشگاه» به یاد کردستان، کشته‌شدگان و دانشجویان زندانی

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

به دنبال انتشار فراخوان مشترک هفت دانشگاه شهر تهران برای برپایی تجمع دانشجویی در حمایت از مردم کردستان با نام «شنبه سیاه دانشگاه»، دانشجویان دانشگاه‌های امیرکبیر، تهران، شریف، بهشتی و ... دست به تحصن و اعتصاب زدند. در دانشگاه صنعتی اصفهان نیز دانشجویان راهپیمایی کردند.

این تجمع‌های دانشجویی در اعتراض به کشتار مردم مناطق کُردنشین ایران، بازداشت و ممنوع‌الورودی دانشجویان و حمایت از خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی شکل گرفت.

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان و همچنین به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان، تجمع کردند.

این دانشجویان در تجمع خود شعارهایی چون «گارد چماق به دستان، باید بره گورستان»، «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» و «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه خوارزمی واحد کرج هم در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان، تجمع کردند.

این دانشجویان در تجمع خود شعارهایی چون «کُردستان تنها نیه ایران پشتیوانیه»، «هم‌وطنت تیر می‌خوره، به غیرتت بر بخوره»، «جوانرود، کردستان، چشم و چراغ ایران» و «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

گروهی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت هم در اعتراض به ادامه بازداشت دانشجویان این دانشگاه، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دانشجویان پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم نیز در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان با شعار «هیز تویی هرزه تویی،‌ زن آزاده منم» تجمع کردند.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد جمعیت زیادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در اعتراض به مسمومیت غذایی ده‌ها دانشجوی این دانشگاه تجمع کرده‌ و شعار دادند.

این دانشجویان همچنین خواستار استعفای مسوولان دانشگاه شدند.

پیش از این راهپیمایی، دانشجویان در واکنش به مسمومیت بیش از ۲۷۰ دانشجوی این دانشگاه با غذای خوابگاهی، اعتراض کرده و ظروف غذای خود را در محوطه دانشگاه قرار داده بودند.

دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ هم در همبستگی با مردم کردستان و محکومیت سرکوب شدید در این منطقه، تجمع و تحصن کردند.

این دانشجویان در تجمع خود شعارهایی چون «از کردستان تا تهران، جانم فدای ایران» و «تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

تحصن و اعتصاب دانشجویان دانشگاه امیرکبیر اما وارد هشتمین روز خود شد.

در دانشکده فیزیک و مهندسی انرژی این دانشگاه، دانشجویان در تحصنشان «سرود زن» را همخوانی کردند.

دانشجویان دانشکده نساجی هم به یاد همکلاسی‌های در بندشان، سرود «سوگند به خون همرهانم» را همخوانی کردند.

در دانشگاه صنعتی شریف نیز دانشجویان مهندسی شیمی، نفت و کامپیوتر تحصن کردند.

این تحصن برای اعتراض به بازداشت دانشجویان به ویژه محمد مصطفایی، فاطمه ناصر رنجبر و رضا فتحی، ممنوع‌الورود شدن شماری دیگر از دانشجویان و تشدید محرومیت از امکانات رفاهی در این دانشگاه شکل گرفت.

در دانشگاه تهران اما جمعی از دانشجویان دانشکده زبان و ادبیات خارجی با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با تشدید و اعمال فشارها بر دانشجویان، اعتصاب کردند و تحصن خود را از سر گرفتند.

در این بیانیه تاکید شده است تحریم کلاس‌های درس از روز پنجم آذر تا زمان آزادی محمدصادق صادقی، دانشجوی دربند این دانشگاه که یک ماه است در بازداشت به سر می‌برد، رفع «اتهام‌های واهی از دانشجویان ممنوع‌الورود» و «بازگرداندن خوابگاه به دانشجویان» ادامه دارد.

این دانشجویان در بیانیه خود همچنین نوشتند: «ما را یاری تاب آوردن نگاه حق‌طلب دوستانمان نیست؛ اگر به سرسپردگی تن دهیم.»

در دانشگاه بهشتی هم در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران، شماری از دانشجویان اعتصاب و تحصن کردند.

همچنین دانشجویان به یاد کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله کشته شده در ایذه، «شهدای راه آزادی» و دانشجویان زندانی، درناها و قایق‌هایی را روی برد بسیج دانشکده زیست این دانشگاه نصب کردند.

اعتراضات دانشجویی در شرایطی ادامه دارد که در روزهای گذشته صدها نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ممنوع‌الورود شده‌اند.

از سوی دیگر، از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، نیروهای سرکوب‌گر چندین بار به خوابگاه دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف حمله کرده‌اند. با این حال، اعتراض، تحصن و تجمع دانشجویان در سراسر کشور همچنان ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر
جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.