انور ابراهیم، رهبر اپوزیسیون مالزی، نخست‌وزیر این کشور شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۰۴

انور ابراهیم، سیاستمدار ۷۵ ساله که در طول حدود ۲۰ سال گذشته رهبر اپوزیسیون مالزی بود، کار خود را به عنوان نخست‌وزیر این کشور آغاز کرد. او وعده داد حقوق همه مالزیایی‌ها، به ویژه افراد حاشیه‌نشین و فقیر را بدون در نظر گرفتن نژاد یا مذهب، تضمین خواهد کرد.

ترکیه اولین کشوری بود که انتخاب انور ابراهیم را تبریک گفت و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری این کشور نیز تلفنی با او گفت‌وگو کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در تبریک به انور ابراهیم، بر تعمیق دوستی و همکاری با مالزی تاکید کرد.

حزب پاکاتان هاراپان که یک ائتلاف سیاسی به رهبری انور ابراهیم است، بیشترین کرسی را در پارلمان به دست آورد اما اکثریت لازم برای تشکیل دولت را نداشت.

با این حال انور ابراهیم از سوی پادشاه به‌ عنوان نخست‌وزیر معرفی شد اما هنوز مشخص نیست که پاکاتان هاراپان با کدام حزب ائتلاف خواهد کرد.

محی‌الدین یاسین، نخست‌وزیر مالزی، مرداد امسال و پس از کمتر از ۱۸ ماه از زمان به قدرت رسیدن، از سمت خود استعفا و از کوتاهی‌هایش عذرخواهی کرد اما حزب او بار دیگر در انتخابات دور جدید شرکت داشت.

انور ابراهیم در دهه ۱۹۹۰ میلادی معاون ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر وقت این کشور بود اما بعد منتقدش شد و تظاهراتی خیابانی را علیه‌ او سازمان داد.

انور ابراهیم سپس به اتهام «لواط» به پنج سال زندان محکوم شد؛ اتهامی که خودش همواره آن را «سیاسی» خوانده است.

در سال‌های اخیر و با روی کار آمدن دوباره ماهاتیر محمد، او از پادشاه این کشور خواست انور ابراهیم مشمول عفو سلطنتی شود.

انور ابراهیم از تبار مالای است که قدرت اصلی در این کشور هستند. در مالزی چهار تبار عمده مالایی، چینی، هندی و بومی‌های بخش شرقی این کشور ساکن‌اند.

تحلیل‌گران معتقدند انور ابراهیم به دلیل وضعیت اقتصادی مالزی و شرایط ناشی از کرونا، با چالش‌های متعددی در اداره کشور مواجه خواهد بود.

پربیننده‌ترین‌ها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید