کانون نویسندگان ایران: سرکوب مردم شهرهای کردنشین یادآور حملات جنگی به شهرهای بی‌دفاع است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

واکنش‌ها به برخورد با مردم شهرهای کردنشین ادامه دارد. کانون نویسندگان ایران «سرکوب سازمان‌یافته‌ مردم بی‌دفاع شهرهای کردنشین» را «یادآور حملات جنگی به شهرهای بی‌دفاع» دانست. اعضای هیات مدیره کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر هم اعلام کردند «ندای حق‌خواهی کردها» خواهند بود.

به گفته کانون نویسندگان ایران، «مناطق کردنشین ایران که در روزهای اخیر یکی از پرشورترین صحنه‌های مقاومت مردمی را در جنبش آزادی‌خواهی رقم زده بودند، اکنون به عرصه‌ فجیع‌ترین سرکوب‌های حکومتی بدل شده‌اند.»

این کانون تاکید کرد «سرکوب سازمان‌یافته‌ مردم بی‌دفاع شهرهای کردنشین» ادامه «سال‌ها سرکوب و شکنجه‌ سیستماتیک حاکمیتی چهل و چند ساله است که با اقلیت‌ستیزی و ایجاد ناامنی و دستگیری و اعدام مخالفان، سعی در یکپارچه‌سازی زبان و باورهای مذهبی و آیینی دارد».

این کانون «از آزادی‌خواهان ایران و سراسر جهان» خواست تا «در برابر این کشتار سکوت نکنند و صدای معترضان را به گوش جهانیان برسانند».

در همین حال اعضای هیات مدیره و بازرسان کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، در اعتراض به وضعیت خفقان و سانسور، استعفا کردند.

آنان در بیانیه خود اعلام کردند: «در این روزگار تلخ‌تر از زهر، ما مردمان معترض و حق‌خواه را دیدیم، خیابان‌ها را دیدیم، دانشجویان و دانشگاه‌ها را، ورزشکاران و هنرمندان را، و کودکان معصوم و قربانی را دیدیم که کامی از دنیا و زندگی نچشیده، راهی وادی هفت‌هزارساله‌گان شدند.»

آنان در ادامه نوشتند: «ما ندای حق‌خواهی و مظلومیتِ کُردها خواهیم بود به آمده‌گان؛ تنهایی و بی‌پناهیِ بلوچ‌ها را گواه خواهیم شد به نیامده‌گان؛ ما ضرب و شتمِ دانشجویان و محاکمه‌ دردناکِ آنان، و معصومیت‌های از دست رفته‌ این سرزمین را قصه‌ها خواهیم نوشت.»

در روزهای گذشته نیز مقام‌ها و کنشگران در کشورهای مختلف با ادامه حمایت خود از خیزش انقلابی مردم ایران، سرکوب معترضان در نقاط مختلف کشور از جمله مناطق کردنشین را محکوم کرده و بر حمایت از مبارزات ایرانیان برای حقوق بشر و آزادی تاکید کردند.

در همین حال وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه از اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب اعتراضات مردم ایران، از جمله سرکوب اخیر خیزش مناطق کردنشین خبر داد.

این وزارت‌خانه در جدیدترین اقدام خود اسامی حسن عسکری، فرماندار سنندج، علیرضا مرادی، فرمانده انتظامی سنندج و محمدتقی اصانلو، فرمانده قرارگاه شمال‌غرب «حمزه سیدالشهدا»ی نیروی زمینی سپاه را در پی سرکوب اعتراضات در مناطق کردنشین، در فهرست تحریم قرار داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
حرف آخر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.