هشدار یک شرکت امنیت سایبری درباره تلاش تهران برای هک کردن پهپادهای اسرائیلی و آمریکایی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

بوعاز دولِو، مدیر شرکت امنیت سایبری کلیر اسکای، هشدار داد که جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگری به امکان و توانایی هک کردن پهپادهای اسرائیلی و آمریکایی نزدیک شده است.

به گفته دولِو، ایران همزمان در حال افزایش توانایی خود برای رسیدن به شرایطی است که بتواند حملات «روز صفر» را انجام دهد.

حمله روز صفر به حمله‌ای سایبری گفته می‌شود که در آن کشوری بتواند بخش‌های خاصی از خدمات در کشور دیگر را به طور کامل از کار بیندازد.

این توانایی تا کنون تنها به کشورهایی چون آمریکا، روسیه و چین نسبت داده شده است.

این متخصص امنیت سایبری در اسرائیل همچنین گفت که ایران برای نخستین بار در حال انتقال توانایی‌های حمله سایبری به حزب‌الله لبنان است.

او اضافه کرد: «از آنجا که هر سامانه کامپیوتری را نهایتا می‌توان هک کرد، او باور دارد که سامانه‌های دفاعی اسرائیل نیز در زمان‌هایی هک شده‌اند اما این موضوع کوچک بوده و اعلام نشده است.»

دولِو گفت حدود ۱۰ یگان سایبری مختلف در وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجود دارند که هدف اصلی آنها اسرائیل، ایالات متحده و مخالفان جمهوری اسلامی است.

موضوع برنامه پهپادی در ماه‌های اخیر به ویژه به دلیل استفاده از پهپادهای ساخت ایران از سوی روسیه در جنگ اوکراین، توجه‌های بسیاری را برانگیخته است.

در روزهای گذشته وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد موضوع پیدا شدن یک قطعه تولید اسرائیل در پهپادهای ساقط شده ایرانی در اوکراین را بررسی می‌کند.

بر اساس تحقیقی که نتیجه آن در روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال منتشر شده، در میان صدها قطعه اروپایی و آمریکایی به کار رفته در پهپادهای ایرانی استفاده شده در جنگ اوکراین از سوی روسیه، یک لنز پیشرفته مادون قرمز هم وجود دارد. این لنز بسیار شبیه لنزی است که یک کمپانی اسرائیلی توسعه داده و در اسرائیل و ایالات متحده ساخته می‌شود.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد تحقیقات اولیه نشان داده این قطعه در شمار قطعات با کاربرد دوگانه نظامی و مشمول تحریم‌ها نیست.

این وزارت‌خانه در عین حال اعلام کرد در این باره بیشتر تحقیق خواهد کرد و شرکت تولیدکننده این لنز اعلام کرد که هیچ داد و ستدی با ایران نداشته است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید