فراخوان‌های گسترده اعتراضات در پی کشته شدن کیان پیرفلک و سایر کودکان و جوانان در خیزش اخیر

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

درپی سرکوب خونین خیزش مردم در شهرهای مختلف و واکنش‌های گسترده به کشته شدن کودکان و جوانان، از جمله کیان پیرفلک و آیلار حقی، اعلامیه‌ها و فراخوان‌های مختلفی همزمان با مراسم تشیع این کشته‌شدگان در شهرهای مختلف ایران و جهان منتشر شده است.

خانواده کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله‌ای که در اعترضات ایذه به ضرب گلوله کشته شد، برای خاکسپاری و تشیع پیکر این کودک، در روز جمعه ساعت ۱۰:۳۰ صبح از مقابل اداره برق قدیم ایذه به سمت مزارستان اعلامیه دادند.

جوانان محلات تهران نیزدر واکنش به کشته شدنکیان پیرفلک برای ساعت ۱۰:۳۰ صبح جمعه مقابل اداره برق قدیم ایذه فراخوان تجمع داد و نوشت: «به نام خدای رنگین کمان. حکومت کودک کش اینبار کیان پیرفلک را از ما گرفت. از بختیاری‌های غیرتمند استان خوزستان می‌خواهیم فردا باحضور متحدانه خود در مراسم خاکسپاری فرزندعزیز وطن لرزه بر تن حاکم جلاد بیاندازند.»

جوانان محلات تهران همچنین در بیانیه‌ای دیگر نوشت: «پیروزی ما در شکست جمهوری اسلامی است و ما راهی جز پیروزی نداریم.»

این بیانیه افزود: «هیچ چیزی جلودار مردم انقلابی نخواهد بود، حتی باران گلوله‌های جنگی که دیروز از بوکان و ایذه تا سمیرم و سنندج بر سر مردم روانه کردید.»

در تبریز نیز، مراسم خاکسپاری و تشییع آیلار حقی، دانشجوی پزشکی کشته شده در این شهر، ساعت ۸ صبح جمعه در وادی رحمت تبریز برگزار خواهد شد. قرار است شرکت‌کنندگان در این مراسم از یک خروجی قبل از وادی رحمت به راهپیمایی بپردازند.

بر اساس گزارش‌ها، آیلار حقی که اهل تبریز و دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد این شهر بود، در جریان اعتراضات چهارشنبه ۲۵ آبان، به یک ساختمان پناه برده بود، اما نیروهای امنیتی او را به پایین پرتاب کردند و آیلار به علت فرو رفتن میلگرد در جسمش در دم جان داد.

در همین حال، جوانان محلات ۲۰ شهر ایران در بیانیه‌ای مشترک از روز ۲۸ آبان تا ۳ آذر فراخوان اعتراض و اعتصاب دادند. این بیانیه از همه مدارس، دانشگاه‌ها، صنایع به ویژه صنعت نفت و پتروشیمی و بازاریان، به جز داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی، خواسته که به اعتصابات سراسری بپیوندند.

این بیانیه تاکید کرد تا آزادی زندانیان سیاسی، جمع‌آوری نیروهای سرکوبگر از شهرها و روستاها و تحویل قدرت به مردم اعتراضات و اعتصابات ادامه خواهد یافت.

این بیانیه افزود: «ما انتخاب کرده‌ایم که آزاد و با شرافت زندگی کنیم و در این راه استوار و مصمم تا پای جان ایستاده‌ایم.»

حامد اسماعیلیون نیز برای تجمعات در سراسر جهان در روز شنبه نوزدهم نوامبر فراخوان داد. او در توییتی نوشت: «برای جان‌باختگان آبان، برای کیان عزیز، برای ایذه و بوکان و زاهدان و سنندج و ده‌ها شهر دیگر، برای جلوگیری از اعدامِ جوانان، برای گفتن از شجاعت، برای رسوا کردن آدمکش.»

با ادامه خیزش انقلابی ایرانیان در روز ۲۶ آبان، مردم بوکان مراسم تشییع سالار مجاور و محمد حسن‌زاده، از کشته‌شدگان اخیر در این شهر و مردم سنندج، چهلم چهار جان‌باخته خود را به صحنه اعتراضاتی پرشور مبدل کردند. در شهرهای دیگر نیز معترضان با شعار علیه دیکتاتور به خیابان آمدند.

با تداوم اعتراضات و تجمعات خیابانی در روز پنج‌شنبه و در کنار مراسم تشییع و چهلم کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، خانواده برخی از قربانیان آبان خونین ۹۸ نیز یادبودی برای سومین سالگرد کشته شدن نزدیکانشان به دست جمهوری اسلامی برگزار کردند.

در همین حال، ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد شامگاه ۲۶ آبان، مردم معترض خمین در خیزش انقلابی خود علیه جمهوری اسلامی، بیت موزه خمینی را در این شهر آتش زدند.

از سوی دیگر، حسن داوری، فرماندار مشهد، اعلام کرد دو بسیجی در درگیری با مردم و معترضان در ارتباط با اعتصاب کسبه و بازاریان کشته شده و سه تن دیگر هم زخمی شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا نیز از مرگ یک فرمانده یگان ویژه اصفهان به نام «سرهنگ چراغی» در پی مجروحیت در جریان مقابله با اعتراضات مردم خبر داد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید