شورای حکام آژانس، قطعنامه پیشنهادی آمریکا و اروپا درباره سایت‌های مشکوک ایران را تصویب کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی مبنی بر درخواست از جمهوری اسلامی برای همکاری فوری با آژانس در مورد سایت‌های مشکوک در ایران را تصویب کرد.

در قطعنامه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، از جمهوری اسلامی خواسته شده است درباره ابهام‌های موجود در ارتباط با سایت‌های مریوان، ورامین و تورقوزآباد فورا توضیح دهد.

در این نشست، دو کشور کنیا و بروندی غایب بودند و رای گیری با حضور ۳۳ کشور انجام شد که ۲۶ کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند.

چین و روسیه به این قطعنامه رای منفی دادند و پنج کشور آفریقای جنوبی، هند، پاکستان، نامیبیا و قطر نیز به آن رای ممتنع دادند.

از سوی دیگر سه کشور اروپایی در بیانیه خود در این نشست از جمهوری اسلامی خواستند فورا به تشدید تنش‌های هسته‌ای پایان دهد و با بازگشت به همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شرایط را برای شفافیت کامل ایجاد کند.

این سه کشور همچنین از جمهوری اسلامی خواستند به عنوان گام مهم در جهت ایجاد اطمینان، پروتکل الحاقی را اعمال کند.

در همین حال نماینده آمریکا در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که هیچ‌ کشور دیگری در جهان از اورانیوم با غنای ۶۰ درصد با اهدافی که ایران مدعی آن است، استفاده نمی‌کند.

در خرداد ماه نیز شورای حکام قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی و آمریکا مبنی بر لزوم پاسخگویی فوری ایران به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سه سایت مشکوک را با اکثریت قاطع تصویب کرد.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی اما روز چهارشنبه ۲۵ آبان تهدید کرد در صورت تصویب پیش‌نویس قطعنامه مورد نظر آمریکا و سه کشور اروپایی علیه جمهوری اسلامی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سفر مدیر کل آژانس به ایران لغو خواهد شد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به سخنان رییس سازمان انرژی اتمی ایران، تاکید کرد که لغو سفر او و هیات همراهش به تهران وضعیت روابط ایران و آژانس را بدتر خواهد کرد.

او روز چهارشنبه ۲۵ آبان، پیش از صحبت‌های اسلامی، در یک نشست مطبوعاتی درباره میزان خوش‌بینی آژانس به همکاری ایران، به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت: «نمی‌توانم بگویم خوشبین هستم یا نه. مصمم به ادامه دادن هستم. من در تلاشم متوقف نمی‌شوم. تلاش من این است که ایران با ما همکاری کند.»

گروسی گفت تمایل به تعیین ضرب الاجل ندارد و در عین حال این شرایط نمی‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند.

او تاکید کرد: «ایران هنوز به پرسش‌های فنی آژانس درباره برنامه اتمی خود پاسخ نداده است.»

گروسی پیش از این گفته بود جمهوری اسلامی در نشست وین درباره برنامه هسته‌ای خود هیچ چیز جدیدی ارائه نکرده است اما مذاکرات در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید