گروسی: تهران هنوز به پرسش‌های آژانس پاسخ نداده و نمی‌توان تا ابد به این شرایط ادامه داد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که تهران هنوز به سوال‌های آژانس جوابی نداده است و نمی‌توان این وضعیت را تا ابد ادامه داد. او در یک نشست مطبوعاتی گفت: «من عزم دارم به تلاش خود برای بردن ایران به سمت همکاری ادامه دهم.»

گروسی اعلام کرد که تمایل به تعیین ضرب الاجل ندارد و در عین حال این شرایط نمی‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند.

او تاکید کرد: «ایران هنوز به پرسش‌های فنی آژانس درباره برنامه اتمی خود پاسخ نداده است.»

گروسی پیش از این گفته بود جمهوری اسلامی در نشست وین درباره برنامه هسته‌ای خود هیچ چیز جدیدی ارائه نکرده است اما مذاکرات در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

در همین حال قرار است امروز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار شود.

پیش‌نویس قطعنامه آمریکا و سه کشور اروپایی درباره ایران میان ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع شده است.

در قطعنامه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، از جمهوری اسلامی خواسته شده است درباره ابهام‌های موجود در ارتباط با سایت‌های مریوان، ورامین و تورقوزآباد فورا توضیح دهد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما درباره افزایش ذخایر اورانیوم ایران گفت: «سطح بالایی از غنی‌سازی در ایران در حال انجام است و این اقدامات باید با همکاری آژانس انجام شود. ما امیدواریم که در اسرع وقت گفت‌وگو با ایران را از سر بگیریم.»

به گفته گروسی، هنوز نمی‌توان گفت این اقدامات خارج از کنترل هستند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت: «بازسازی اتفاقات رخ داده در زمان قطع بودن دوربین‌های آژانس غیر‌ممکن نیست اما سخت است.»

به گفته گروسی، باید شواهد مختلف کنار هم گذاشته شوند تا این پازل تکمیل شود.

خبرگزاری رویترز روز ۱۶ شهریور بر اساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران با خلوص ۶۰ درصد، به ۵۵ کیلوگرم رسیده است که در صورت غنی‌سازی با خلوص‌ بالاتر، از میزان لازم برای تولید بمب اتمی بیشتر است.

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید