رفع توقیف همزمان دو نفت‌کش یونانی و یک نفت‌کش حامل نفت ایران

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های مختلف از جمله خبرگزاری رویترز، همزمان با آزاد شدن دو نفت‌کش یونانی در ایران، نفت‌کش توقیف شده روسی حامل محموله نفت ایران در یونان رفع توقیف شد.

وزارت کشتیرانی یونان اعلام کرد دو نفت‌کش این کشور که در خرداد ماه از سوی جمهوری اسلامی توقیف شده بودند، پس از ماه‌ها مذاکره بین دو طرف آزاد شدند.

یونان تایید کرد که این دو نفت‌کش، ایران را ترک کرده‌اند.

در همین حال وب‌سایت لیست‌ لویدز خبر داد که در یک حرکت هماهنگ، نفت‌کش «لانا» از یونان خارج شد و تحت اسکورت نیروی دریایی یونان، ظاهرا به سمت استانبول در حرکت است.

نفت‌کش پگاس که به لانا تغییر نام داده بود، اواخر فروردین با ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران بر اثر بروز مشکل در موتور کشتی ناچار به پهلوگیری در سواحل یونان شد و گارد ساحلی یونان آن را به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه توقیف کرد.

پس از آن سپاه پاسداران روز جمعه هشتم خرداد، اقدام به توقیف دو نفت‌کش یونانی «پرودنت واریور» و «دلتا پوزئیدون» در خلیج فارس کرد.

قرار بود محموله نفت‌کش لانا به آمریکا منتقل شود اما در مرداد ماه، رویترز خبر داد که بر اساس حکم دادگاه عالی یونان، با بخشی از محموله نفتی آزاد شده به ایران بازگردانده می‌شود.

ساعاتی پیش از آزاد شدن همزمان این سه نفت‌کش، رسانه‌ها از حمله منتسب به جمهوری اسلامی به نفت‌کش «پاسیفیک زیرکون»، متعلق به ایدان اوفر، میلیاردر اسرائیلی در شامگاه سه‌شنبه ۲۴ آبان خبر دادند.

این نفت‌کش در سواحل عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفت.

نفت‌کش «پاسیفیک زیرکون»، حامل گازوییل، با پرچم لیبریا در حال حرکت بود و در ۲۴۰ کیلومتری دریای عمان قرار داشت.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید