بازخوانی فایل سخنان مشاور امنیتی خامنه‌ای درباره «فلج تحلیلی» نظام در برابر خیزش انقلابی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۴

فایل صوتی سخنان یک مقام امنیتی به دست ایران‌اینترنشنال رسیده است که از فروپاشی و شکست نهادهای اطلاعاتی در ارزیابی شرایط اجتماعی و سیاسی کشور در برابر خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی گزارش می‌دهد.

اظهارنظرهای این مقام ارشد امنیتی که به نظر می‌رسد نام او «شکوهی» و از مشاوران علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی باشد، بر این نکته تاکید دارد که نیروی نظامی با گذشت دو ماه از خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، دچار آسیب شده است.

بر اساس داده‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، به نظر می‌رسد این صحبت‌ها در جمعی از افراد امنیتی در یزد مطرح شده باشد.

این فرد که در دهه ۷۰ با مصطفی کاظمی، از متهمان اصلی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای همکاری داشته، در سخنرانی خود در جمع شماری از نیروهای امنیتی و انتظامی، هر چند گزارش متناقض و داده‌های نادرستی ارائه می‌کند، اما در عین حال اذعان دارد با آغاز خیزش سراسری، نظام دچار «فلج تحلیلی» و نیروی انتظامی دچار «آسیب» شده‌اند.

این مقام امنیتی همچنین مدعی است بازگشایی دانشگاه‌ها در مهر ماه، جریان اعتراضات را که به اعتقاد او به دلیل عدم مشارکت «بدنه اجتماعی» در حال فروکش کردن بود، دوباره شعله‌ور کرد چرا که دانشجویان به‌ عنوان موتور محرکه و همچنین عضوی از بدنه اجتماعی، وارد اعتراضات شدند.

او در این فایل صوتی گفته است دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی نتوانست اعتراضات عمومی را به درستی تحلیل کند و در نتیجه هیچ عضوی از شاک (شورای عالی امنیت کشور) با بازگشایی دانشگاه‌ها مخالفت جدی نکرد.

شکوهی همچنین به غافلگیر شدن نهادهای امنیتی از خیزش انقلابی مردم ایران اشاره دارد.

این اما اولین‌ بار نیست که فایل صوتی از صحبت‌های مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی و تحلیل و موضع آن‌ها نسبت به اعتراضات مردمی درز می‌کند و منتشر می‌شود.

سال ۱۴۰۰ هم فایل صوتی معاون اسبق وزارت اطلاعات درباره استفاده سپاه پاسداران از اراذل و اوباش برای ضرب و جرح زندانیان سال ۱۳۸۸ منتشر شد.

در این فایل صوتی، علی هاشمی، معاون اسبق امنیت وزارت اطلاعات و رییس وقت کمیته امنیت مجمع تشخیص مصلحت نظام به اظهارات حسین همدانی،‌ از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره سرکوب تظاهرات مردمی سال ۸۸ پرداخته بود.

همدانی که در سوریه کشته شد، گفته بود پنج هزار نفر از کسانی که او از آن‌ها با عنوان «اشرار و اراذل» یاد کرده بود، شناسایی و از آن‌ها در سرکوب تظاهرات مردمی در سال ۸۸ استفاده شده است.

جهان‌نما
اخبار
جام جهانی با مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید