نیویورک تایمز: ایران کارآگاهی آمریکایی را برای زیر نظر گرفتن مسیح علینژاد استخدام کرده بود

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۲

نیویورک تایمز نوشت حکومت ایران و چین کارآگاه‌های خصوصی در آمریکا را برای تحت‌نظر گرفتن، آزار و تهدید و حتی بازگرداندن مخالفان خود استخدام می‌کنند و ماموران اطلاعاتی ایران با فریب، کارآگاهی آمریکایی را برای زیر نظر گرفتن مسیح علینژاد در طرح ربایش او استخدام کرده بودند.

در گزارش نیویورک تایمز آمده این کارآگاه خصوصی بعدا متوجه شده توسط ماموران اطلاعاتی ایران در طرح آدم ربایی علینژاد مورد سو استفاده قرار گرفته بوده و با پلیس آمریکا همکاری کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، ماموران اطلاعاتی ایران سعی داشتند از احساسات مسیح علینژاد، وضعیت روانی و حتی زبان بدن او آگاه شوند.

وزارت دادگستری آمریکا، ۲۳ تیرماه سال ۱۴۰۰ از تلاش دستگاه‌های اطلاعاتی ایران برای ربودن یک شهروند ایرانی-آمریکایی از خاک آمریکا خبر داد.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده بود که دستگاه اطلاعاتی ایران، دست‌کم از ژوئن ۲۰۲۰ در حال طراحی برای ربودن مسیح علینژاد و انتقال او به ایران از مسیر ونزوئلا بوده و در این مدت منزل خانم علی‌نژاد و اطرافیان او را با تجهیزات عکس‌برداری و فیلمبرداری تحت نظر داشتند.

وزارت دادگستری آمریکا در این بیانیه نام‌های علیرضا فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری را به‌عنوان متهمان در طرح توطئه برای آدم‌ربایی اعلام کرد. آنها در کنار فردی به نام نیلوفر بهادری‌فر، به توطئه برای نقض تحریم‌ها، تخلف بانکی و پولشویی متهم شدند. بهادری‌فر ۱۰ تیر در کالیفرنیا دستگیر شد اما چهار نفر دیگر در ایران به سر می‌برند و آزادند.

علینژاد پس از افشای طرح ربودنش در تیرماه گذشته در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت: «اگر من کم بیاورم به جمهوری اسلامی چراغ سبز نشان داده‌ام که بیا گروگان بعدی را بگیر.»

او همچنین تاکید کرد مصمم‌تر شده تا به دولت‌های غربی درباره نقض حقوق بشر در ایران و مذاکره با جمهوری اسلامی هشدار بدهد.

مسیح علینژاد یکی از مطرح‌ترین روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی مخالف جمهوری اسلامی است که رسانه‌های حکومتی ایران بارها علیه او موضع‌گیری کرده‌اند.

همچنین در اعترافات اجباری زنان معترض به حجاب اجباری که اخیرا از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شده، زنان بازداشت شده مجبور شده‌اند علیه علینژاد سخن بگویند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید